Verde fosforescent la goluri. Poli Iași s-a distrat cu ASA, o echipă pentru care Liga I devine o corvoadă. FC Voluntari – FC Botoșani 4-2. „Sniperul” Cernat îi duce pe ilfoveni pe primul loc

Vineri începe etapa a treia din Liga 1, cu meciurile dintre FC Volutnari și FC Botoșani (18:30) și ASA Târgu Mureș - CSMS Iași (21:00).
  • Poli Iași a avut nevoie doar de o repriză pentru a marcat 3 goluri unei echipe ASA, care nu face față Ligii I.
  • Bole, Cristea și Tîrșă i-au stricat aniversarea lui Bonetti.

Un duel între doi foști colegi la Juventus, Bonetti și Napoli, părea unul interesant de privit. ASA – Poli Iași a fost însă altceva. Cu tot catenaccio învățat de Bonetti, în Italia, mureșenii au avut o primă repriză jenantă. Și cu cine să faci catenaccio, când mulți jucători au fost aduși din Liga a III-a, când nu te-ai rugat mai mult de unii fotbaliști să vină, pentru că de bani mulți n-a putut fi vorba și când n-ai avut finanțe nici măcar de un cantonament? În această situația penibilă a ajuns să se zbată echipa care în urmă cu doi ani se bătea la titlul până în ultima clipă. Puțini spectatori au venit să vadă ce-a mai rămas din ASA și nu le-a venit să-și creadă ochilor. Poli Iași a părut „Barcelona”, pe lângă echipa mureșeană, care și-a arătat limitele extrem de mari. Ieșenii s-au simțit ca într-un joc de antrenament, în prima repriză. Bole a marcat primul, după ce a pierdut fundașii ASA-ului pe drum, după pasa lui Cristea (16). Atunci și-au dat seama elevii lui Napoli că drumul spre gol e larg deschis. Țigănașu a ratat 3 ocazii (27, 30, 31), iar apoi Emil Dică și Dobrosavlevici s-au făcut de râs, încercând să degajeze o minge, care a ajuns la Cristea pentru 2-0 (35). Cu mai mult de jumătate de echipă, formată din jucători pentru care Liga I părea prea mult, ASA a mai încasat un gol. A fost loc și pentru tânărul Tîrșa să marcheze (42), în cea mai „neagră” repriză pentru ASA, în Liga I, din ultimii ani.

În repriza a doua, Poli Iași a dat dovadă de bunăvoința unei echipe mari, care își controlează adversarul. L-a scos pe Cristea, a redus viteza și i-a lăsat pe mureșeni să se chinuie pentru un gol, care oricum nu putea salva onoarea. Minutele au curs chinuitor, fazele periculoase au fost doar un vis imposibil, iar Iașiul s-a jucat cu neputința. Greșelile tehnice ale mureșenilor au fost mai dese decât pasele reușite. Nici măcar umbra n-a mai rămas din vicecampioană de altădată, iar sezonul actual se anunță extrem de complicat pentru ASA.

ASA Târgu Mureș – CSM Poli Iaș 0-3 (Bole 16, Cristea 35, Târșa 43)

• ASA Tg. Mureș: Stăncioiu – Candrea, Cordoș, M. Constantin (Bucur 46), Dobrosavlevici  – Dică, Kuku – Hamed (Deaconu 46), Zicu, Feketics – Al. Ioniță I
  • CSM Poli Iași: Grahovac – I. Voicu, Mihalache, Frăsinescu, Țigănașu – Bole, Mitic, Târșă, Ciucur – V. Gheorghe, A. Cristea

Minutul 43: GOOOL IAȘI! Andrei Cristea paseză bine în careu, tânărul Marian Târșa evită ofsaidul și înscrie primul gol din carieră în Liga 1

Minutul 35: GOOOL IAȘI! Bole centrează din lovitură liberă, fundașii ASA-ului se încurcă și Andrei Cristea face 2-0 cu un șut din afara careului

Minutul 16: GOOOOL IAȘI! Cristea paseză pentru Bole, mijlocașul ofensiv scapă singur cu Stăncioiu și nu ratează

FC Voluntari – FC Botoșani 4-1 (Spahija  6, P. Ivanovici 7, 32, Novac 49 / Fulop 30, 77)

• FC Voluntari: Bornescu – Filipov, Balaur, Spahija, Al. Coman – Moke, Novac – Popadiuc (Căpățână 64), L. Marinescu, Ivanovici – Cernat (Ad. Bălan 73)
  • FC Botoșani: Iliev – Dimitrov, Miron (Ichim 66), Plămadă, Mușat – Fulop, Vașvari, Bordeianu (Greu 59) – Astafei, Matulevicius, Hergheligiu (Golofca 46)

Minutul 77: GOOOL BOTOȘANI! Golofca pasează pentru Fulop, mijlocașul central trage din prima și-l învinge pe Bornescu pentru a doua oară în acest meci.

Minutul 49: GOOOOL VOLUNTARI! Cernat centrează din nou perfect, dă al treilea assist din acest meci, iar Novac înscrie cu o lovitură de cap din centrul careului.

Minutul 32: GOOOOOL VOLUNTARI! Ivanovici, fostul mijlocaș de la Botoșani, face dubla după o eroare foarte mare comisă de Plămadă și Iliev.

Minutul 30: GOOOOL FC BOTOȘANI! Fulop înscrie un gol seznațional: șut perfect, cu dreptul, de la 25 de metri, direct în vinclu.

Minutul 7: GOOOOL VOLUNTARI! Ilfovenii dau a doua lovitură într-un minut. Același Cernat pleacă de la limita ofsaid-ului, scapă singur cu portarul, dar alege să paseze și Ivanovici înscrie din fața porții goale.

Minutul 6: GOOOL VOLUNTARI! Cernat centrează excelent din stânga, Spahija se înalță și-l învinge pe Iliev.

Vineri începe etapa a treia din Liga 1, cu meciurile dintre FC Volutnari și FC Botoșani (18:30) și ASA Târgu Mureș – CSMS Iași (21:00).

Venită după o victorie impresionantă pe terenul Concordiei, scor 4-0, FC Voluntari caută să continue forma excelentă. De la ora 18:30, în Ilfov va veni FC Botoșani, echipa lui Leo Grozavu care a impresionat în singurul meci jucat în acest sezon de Liga 1, 3-1 cu CFR.

Echipele probabile:

• FC Voluntari: Bornescu – Filipov, I. Balaur, Mafei, Al. Coman – Novac, Moke – Popadiuc, L. Marinescu, Ivanovici – Fl. Cernat
  • FC Botoșani: P. Iliev – Dimitrov, A. Miron, Fl. Plămadă, Mușat – I. Fulop, Vașvari, Bordeianu, Astafei – Matulevicius, Herghelegiu

Sezonul trecut, cele două echipe s-au întâlnit de patru ori, de două ori în sezonul regulat și de două ori în play-off. Trei meciuri s-au terminat la egalitate, iar unul a fost câștigat de moldoveni.

De la ora 21:00, la Târu Mureș, ASA încearcă să obțină prima victorie a acestui sezon, într-un duel al antrenorilor italieni din Liga 1. În Ardeal vine CSM Poli Iași, echipa lui Napoli care a obținut o victorie muncită, 3-1 cu Gaz Metan, în etapa precedentă, singura în care a jucat.

• ASA Târgu Mureș: Stăncioiu – Dobrosavlevic, A. Cordoș, M. Constantin, Bucur – Candrea – Kuku, F. Andre, E. Dică, Zicu – Al. Ioniță
  • CSM Poli Iași: Grahovac – I. Voicu, Ov. Mihalache, Frăsinescu, Țigănașu – Al. Ciucur, Târșa, Mitic, Bole – V. Gheorghe – A. Cristea
Publicat: 05 08. 2016, 20:48
Actualizat: 05 08. 2016, 22:54