Valeriu Iftime, deloc impresionat de golul superb al lui Antonio Sefer din Rapid – FC Botoșani: „Dacă mai dă una la fel, îi dau ce vrea el!”

Antonio Sefer (S), de la Rapid, lupta pentru balon cu Joyskim Dawa Tchakonte (D), de la FC Botosani, in meciul de fotbal din etapa a XXI-a a Ligii 1, disputat pe Arena Nationala din Bucuresti, sambata, 18 noiembrie 2021. EDUARD VINATORU / MEDIAFAX FOTO
Vezi galeria foto - 6 poze

Valeriu Iftime, patronul echipei FC Botoșani, a analizat golul marcat de către Antonio Sefer, extrema dreapta în vârstă de 21 de ani a echipei Rapid București, în meciul din etapa trecută.

Partida dintre Rapid și FC Botoșani s-a disputat sâmbătă seară, cadrul etapei a treia din play-out-ul Ligii 1, pe noul stadion din Giulești, iar echipa lui Adrian Mutu s-a impus cu scorul de 3-0, după golurile marcate de către Vojtus, în minutul 11, Sefer, în minutul 61, respectiv Albu, din penalty, în minutul 79.

După o oră de joc, Antonio Sefer a trimis un șut puternic de la aproximativ 35 de metri de poartă, din lovitură liberă, la vinclu, și a dus scorul la 2-0 pentru Rapid, marcând astfel primul său gol în Liga 1 chiar la meciul cu numărul 100 pentru gruparea giuleșteană.

Valeriu Iftime consideră că Antonio Sefer a executat foarte bine acea lovitură, însă a avut și noroc. Patronul lui FC Botoșani îi promite o „recompensă” lui Antonio Sefer dacă mai reușește să înscrie un astfel de gol.

„Cu Rapidul a fost un meci greu. Atmosfera a fost senzațională. Am fost cumva marcați. Am început bine repriza a doua, însă a fost golul ăla care poate fi luat doar de Pap al nostru.

Foarte bine șutat. Dacă îl pui pe copilul ăla să dea încă 100 de lovituri de acolo, nu mai dă una. Dacă mai dă una la fel, îi dau ce vrea el.

Asta este. Acolo s-a rupt tot. Rapidul are entuziasm, a jucat mai bine. Nu e sfârșitul lumii, eu cred că echipa noastră va juca mai bine de aici încolo și nu e nimic pierdut”, a spus Valeriu Iftime, potrivit Sport.ro.

„Când nimeni nu mai spera în mine, sau foarte puțini sperau, Dumnezeu mi-a dat acest gol. Am avut momente foarte grele în această perioadă. Vreau să îi dedic golul acesta unchiului meu care din păcate nu este bine (n.r. a izbucnit în lacrimi), familiei mele, și sper să îi fac mândri”, a spus Antonio Sefer, la flash-interviul de după meci.

Publicat: 07 04. 2022, 21:02