UTA Arad – U Craiova 1948 1-0 | Flavius Stoican debutează cu un eșec pe banca oltenilor! Gazdele câștigă norocos, dar meritat și urcă pe loc de play-off | VIDEO

Desley Ubbink, de la UTA Arad, in meciul de fotbal dintre echipele UTA Arad si FC U Craiova din etapa a XI-a a Ligii 1, disputat pe stadionul Francisc Neuman din Arad, duminica, 17 octombrie 2021. CIPRIAN PETCUT / MEDIAFAX FOTO
Vezi galeria foto - 19 poze

Fără victorie în ultimele patru runde, UTA găzduia o altă formație în mare foamne de puncte, ”FC U” Craiova, în cadrul etapei cu numărul 12 a Ligii 1. Iar arădenii nu au pierdut ocazia să profite de problemele oltenilor, câștigând cu 1-0 prin reușita norocoasă a lui Roger, din minutul 13, punctele ce o duc din nou în zona play-off.

Așa cum a promis, Laszlo Balint a produs câteva surprize tactice, trimițându-l pe Hora în bandă, iar pe Miculescu în centrul atacului, lângă croatul Dangubic. Olandezul Ubbink a coborât în centrul liniei mediene, în timp ce brazilianul Erico a luat loc pe bancă. Dincolo, Flavius Stoican, la debutul pe banca oltenilor, a făcut o singură schimbare în „11” – le ce a început amicalul cu Filiașul, Ondaan în locul lui Raicea.

Oltenii – cu situațiile, UTA cu golul

Scopul acestor inovații tactice ale UTA-ei a fost o presiune pe careul advers încă din start, numai că vizitatorii au fost cei care i-au dat emoții lui Iacob. După numai câteva secunde, Asamoah a ajuns în poziție bună, dar a tras doar în blocajul lui Medjimorec. Beatean a finalizat și el în Shylakov, iar portarul arădenilor a prins șutul lui Ondaan. Toate acestea s-au petrecut în primele 5 minute, când UTA parcă nu intrase pe teren. Arădenii au început să se trezească după minutul 10 și, la prima acțiune, au și dezghețat tabela. În minutul 13, Dangubic a pasat spectaculos cu călcâiul pe spate lui Roger, acesta a pătruns până la 14 metri, Negru a încercat să degajeze, dar a făcut-o exact în fotbalistul brazilian, mingea a căpătat înălțime și l-a păcălit pe Mogoșanu.

Două minute mai târziu, portarul Craiovei a ieșit de data aceasta salvator în fața aceluiași Roger și tot mijlocașul arădenilor a ajuns și la următoarea minge în careu, dar de această dată a reluat-o cu capul pe lângă.

Craiova s-a întors în atac pe final de repriză

Vestea cea mai bună era, însă, că UTA era la cârma unui joc pe care l-a început moale, fără – însă – a-și mai crea ocazii de gol. Asta până în minutul 33, când Roger a câștigat duelul în viteză cu Negru, a pasat în fața porții, dar Dangubic a ajuns cu o fracțiune mai târziu. Doar în ultimele 5 minute al primului act FC U Craiova s-a mai văzut în atac și a fost aproape de egalare. Bălan a finalizat cu spițul din 8 metri, dar Shlyakov salvează, iar Albu trage și el puternic din 12 metri din nou în blocaj.

Coregrafie spectaculoasă în memoria baronului Neuman

Flavius Stoican a mutat cu Sidibe în locul lui Vand Durmen, dar evenimentul primei reprize a fost coregrafia cât o peluză a galeriei arădene cu chipul baronului Francisc Neuman, creatorul UTA-ei. ”Ai înnobilat un întreg Arad, i-ai dat viață și culoare, spiritul ți-e veșnic, amintirea nemuritoare!” – a fost mesajul suporterilor „roș-albi”, aplaudat de la tribuna oficială de nepoții baronului, Charles de Vegnar și Jacqueline. S-au aprins și torțe și fumigene în peluză, iar „centralul” Popa a oprit meciul până când s-a risipit fumul.

La poarta cealaltă, însă, impresia a fost că Miculescu putea face mai mult la cornerul lui Roger, scos – până la urmă – de Mogoșanu. După o oră de joc, brazilianul Roger putea liniști lucrurile, dacă nu și-ar fi prelungit prea mult mingea, după ce a trecut și de goalkeeperul advers.

Roșul lui Albu le-a netezit drumul utiștilor spre victorie

Dar, a avut grijă căpitanul oaspeților să-i mai liniștească pe arădeni. Dragoș Albu a urmărit o minge în careu, dar a căzut ca în bazin simulând un contact cu Benga. Cătălin Popa nu s-a lăsat păcălit și i-a acordat al doilea avertisment al meciului și implicit cartonașul roșu. Era minutul 62, iar de aici înainte UTA a controlat și mai bine situația. S-au scurs minute importante fără nimic notabil, după care tot Roger putea marca după ce trecuse de Mogoșanu în lateral, dar a întârziat finalizarea, iar centrarea pentru Dangubic a avea să fie blocată în corner. Era deja minutul 82 și acțiunile periculoase la poarta lui Iacob nu au apărut, în ciuda înlocuirilor ofensive făcute de Stoican. Ba mai mult, în al treilea minut de prelungire, Antal putea face 2-0, dacă Mogoșanu nu ar fi respins de lângă bară șutul utistului. Chiar înainte ultimul fluier, olandezul Ubbink a executat puțin peste poartă o lovitură liberă de la marginea careului, punctele fiind deja, oricum, în desaga Aradului, care revine pe loc de play-off.

UTA ARAD – ”FC U” CRAIOVA 1-0

Roger 13′

UTA: Fl. Iacob – Vukcevic, Medjimorec, Benga, Shlyakov (Baravykas 66′) – Vorobjovas, Ubbink – Hora (Passaglia 76′), Miculescu (Mercioiu 90+2′), Roger – Dangubic (Antal 90+2′)
Rezerve neutilizate: Balauru – Erico, Bustea, Isac, Dima
Antrenor: Laszlo Balint

”FC U” Craiova: Mogoșanu – Negru, Kovacic, Huyghebaert, Bușu – Albu, Asamoah (Blidar 90′), Van Durmen (Sidibe 46′) – Ondaan, Bălan (Marquet 71′), Baeten (Raicea 78′)
Rezerve neuntilizate: R. Popa – Paramatti, Gajic, Achim, V. Pop
Antrenor: Flavius Stoican

Arbitri: Cătălin Popa (Pitești) – Bogdan Gheorghe (București), Mihai Marica (Bistrița-Năsăud). Rezervă: Florin Andrei (Târgu Mureș). Observator FRF: Laszlo Sajtos (Sibiu). Observator LPF: Romulus Gabor (Hunedoara).

În urma rezultatului înregistrat în această etapă, UTA Arad urcă pe locul 5, cu 20 de puncte, dar formația din Arad poate fi depășită în clasament de Universitatea Craiova, toate acestea dacă oltenii lui Reghecampf se vor impune cu Academica Clinceni. De partea cealaltă, U Craiova 1948 înregistreaz al 7-lea eșec în sezonul 2021 – 2022 și se află pe locul 14 în clasament.

Min. 90+4. Final de meci!

Min. 90+2. Două schimbări la UTA Arad: Iese Miculescu, intră Mercioiu. Antal îl înlocuiește pe Dangubic.

Min. 90. Miculescu vede cartonașul galben.

Min. 89. Schimbare la U Craiova 1948: Iese Asamoah, intră Blidar.

Min. 84. Mogoșanu acuză dureri și primește îngrijiri medicale pe teren.

Min. 78. Schimbare la U Craiova 1948: Iese Baeten, intră Raicea.

Min. 76. Schimbare la UTA Arad: Intră Passaglia, iese Hora.

Min. 74. Asamoah trimite mingea în spatele apărării adverse, dar balonul este interceptat de către un fotbalist al lui UTA.

Min. 71. Schimbare la U Craiova 1948: Iese Marquet, intră Bălan

Min. 66. Schimbare la UTA Arad: Iese Shlyakov, intră Baravykas.

Min. 61. Eliminare la U Craiova 1948. Albu vede cartonașul galben pentru simulare și este eliminat.

Min. 59. Rojer scapă pe contraatac, a pătruns în careul lui Mogoșanu, cel care era ieșit foarte mult din poartă, dar fotbalistul lui UTA Arad iese cu balonul în afara terenului.

Min. 56. Ocazie mare pentru gazde, dar Mogoșanu reușește să îl blocheze pe Miculescu.

Min. 55. Meciul a fost reluat după cinci minute, dar vizibilitatea continuă să fie redusă.

Min. 50. Arbitrul a întrerupt meciul, toate acestea după ce suporterii gazdelor au aprins torțe și fumigene, iar vizibilitatea este redusă.

Min. 48. Baeten trage din întoarrcere, din unghi, dar portarul reține fără probleme.

Min. 46. Schimbare la U Craiova 1948: Sidibe intră, Van Durmen iese.

Min. 45. A început repriza a doua!

Min. 45+4. Pauză!

Min. 45+3. Shlyakov vede cartonașul galben.

Min. 39. William Baeten trimite în careu din lovitură liberă, dar apărarea lui UTA e pe fază și îndepărtează pericolul.

Min. 33. Roger centrează perfect în careul lui Mogoșanu, dar Dangubic nu reușește să reia spre poarta oltenilor.

Min. 25. Albu vede și el cartonașul galben.

Min. 20. Baeten vede cartonașul galben.

Min. 16. Roger se accidentează și primește îngrijiri medicale pe suprafața de joc.

Min. 13. GOOOL UTA ARAD! Roger scapă spre poarta lui Mogoșanu, trimite un lob peste goalkeeper, iar Negru introduce balonul în proprie poartă.

Min. 4. Ondaan driblează un adversar în careul, șutează spre poarta lui UTA Arad, dar Iacob reține.

Min. 1. Asamoah șutează puternic, dar nu a reușit să nimerească cadrul porții.

Min. 1. A început meciul!

Echipele de start de la UTA Arad – U Craiova 1948:

UTA ARAD: Fl. Iacob – Vukcevic, Medimorec, Benga, Șliakov – Vorobjovas, Roger – Miculescu, Hora, Ubbink – Dangubic
REZERVE: Balauru, Erico, Antal, Passaglia, Bustea, Baravykas, Mercioiu, D. Isac, Dima
ANTRENOR: Laszlo Balint

U CRAIOVA 1948: Mogoșanu – R. Negru, Kovacic, Huyghebaert, Bușu – Baeten, Asamoah, D. Albu, Van Durmen – Ondaan – Cl. Bălan
REZERVE: R. Popa, Paramatti, Achim, Blidar, Vl. Pop, Raicea, Sidibe, Gajic, Marquet
ANTRENOR: Flavius Stoican

Stadion: „Francisc Neuman” (Arad)
Arbitru: Popa Cătălin (Piteşti) / A1: Gheorghe Bogdan (Bucureşti), A2: Marica Mihai Marius (Bistriţa)

Duelul dintre UTA Arad și U Craiova 1948 se poate vedea la TV pe Digi Sport, Look Sport Plus și Telekom Sport, iar cele mai importante faze vor fi Live Video Online pe www.prosport.ro.

Partida programată pe stadionul „Francisc von Neuman” din Arad este foate importantă pentru UTA, toate acestea deoarece cu o victorie poate urca pe loc de play-off.

UTA Arad – U Craiova 1948 Live Video Online în etapa 12 din Liga 1

Înaintea meciului din runda a 12-a, UTA Arad ocupă locul 8 în clasamentul Ligii 1, cu 17 puncte, la două distanță de Universitatea Craiova, echipă care este pe ultima poziție de play-off. Trupa din Arad a bifat patru victorii, cinci remize și două înfrângeri în cele 11 meciuri jucate până acum.

De partea cealaltă, U Craiova 1948 nu trece printr-o perioadă foarte bună. Echipa a fost preluată de Flavius Stoican după ce Adi Mutu a fost demis, iar înaintea partidei de la Arad este pe locul 14 în clasamentul Ligii 1, cu 9 puncte, la două în fața lui Dinamo și la unul singur în spatele lui Sepsi OSK. VIDEO AICI CU TOATE FAZELE

Publicat: 17 10. 2021, 19:29
Actualizat: 18 10. 2021, 12:24