Urzicații** CFR – Unirea 2-0

CFR-ul are o problemă de fiecare dată când e gazdă și Unirea vine în vizită. Zâmbește frumos, cu aer ospitalitalier, dar numai până când arbitrul fluieră startul meciului. Icnetul „centralului” strică atmosfera de bon-ton. Mânați de avântul Supercupei așezate în vitrina clubului după un joc cu Unirea, fervoviarii au respectat îndemnul galeriei.
Au intrat în vrie încă din start iar Kone (12) și Cadu (20) i-au dat emoții lui Dan Petrescu, dar nu pe banca Urziceniului ci la loja, acolo unde și-a ispășit suspendarea antrenorul ialomițenilor. Tony (34) a prefațat golul CFR-ului după o torpilă de la 35 de metri ce a aruncat peluza vișinie în aer.Peralta (42) a reparat alarma falsă a lui Tony, când după o centrare a lui Mara, a pus la muncă omul responsabil cu tabela electronică a CFR-ului.

A fost 1-0 la pauză și pentru că Frunză (43) a fost blocat în careu de Cadu la singura șansă de gol mai acătării a Urziceniului. Clujenii au tras să mai schimbe odată scorul in start de repriză a doua dar Culio (45), Dubarbier (48) sau Kone (53) s-au jucat cu ocaziile, la fel ca și Rusescu (46), omul de gol al Urziceniului ratând din 16 metri șansa egalării. Răspunsul a venit sec! O pasă de peste 30 de metri l-a găsit pe Dubarbier (54) singur în careu iar „Ghepardul” a explicat cine ia cele trei puncte din joc. Gomes (60) și Dani (77) au plecat mai repede la vestiare, dar și așa jocul nu s-a mai schimbat. Urziceniul a ratat un penalty prin Pădurețu (80) dar a avut și o bară prin Rusescu (84) sfârșind amar primul joc din campionat.

Publicat: 01 08. 2009, 19:28
Actualizat: 01 08. 2009, 22:41