Universitatea Craiova, victorie în primul amical al iernii cu Chindia Târgoviște! Mirel Rădoi, prezent la partidă

Universitatea Craiova și Chindia Târgoviște au disputat o primă partidă amicală în această pauză competițională de iarnă, iar oltenii s-au impus, la Buftea, cu scorul de 3-0.

Au marcat Alexandru Mateiu, în minutul 16, Ionuț Mitran, în minutul 39, și Alexandru Tudorie, în minutul 72.

S-au jucat două reprize a câte 40 de minute fiecare.

Universitatea Craiova – Chindia Târgoviște 3-0, în primul amical al iernii

Echipele de start:

Universitatea Craiova: L. Popescu – Olteanu, Mitran, Acka, Vătăjelu – Mateiu, Screciu, Căpăţînă – Bărbuţ, Tudorie, Baiaram
Rezerve: A. Marinescu- A. Ivanov, Neţoiu, Danciu

Chindia Târgoviște: D. Moldovan – Martac, Stere, Ad. Ioniţă, A. Şerban – Atanase, Yameogo, Neicuţescu, Tomas Diaz – Mihai Costea – Valmir Berisha

Ulterior, cele două formații au mai disputat un meci de verificare, scor 1-1. Pentru Craiova a marcat Marius Constantin, iar pentru Chindia Târgoviște, Daniel Florea.

Corneliu Papură a trimis pe teren următoarea formulă de start: Pigliacelli – Vlădoiu, Bălaşa, Constantin, Bancu – Cicâldău, Nistor, Bic – Cîmpanu, Mamut, Ofosu.

În tribunele bazei sportive de la Buftea și-a făcut apariția și selecționerul primei reprezentative, Mirel Rădoi. De asemenea, Jean Vlădoiu, noul manager general al lui FC Argeș, a fost prezent la această partidă și nu a lipsit nici patronul echipei din Bănie, Mihai Rotaru.

Înainte de reluarea campionatului, Universitatea Craiova se află pe locul 2 în clasamentul Ligii 1, cu 32 de puncte, după cele 15 etape disputate, la două puncte distanță de liderul FCSB și având cu un punct mai mult decât CFR Cluj, echipa de pe locul 3.

De cealaltă parte, Chindia Târgoviște ocupă ultimul loc de play-off, cu 20 de puncte, după tot atâtea meciuri jucate.

Publicat: 05 01. 2021, 15:42
Actualizat: 05 01. 2021, 16:03