Unirea Urziceni, cu șanse la UEFA

Iesenii au pierdut acasă după 6 luni

După ce le-au îngenuncheat în acest miniretur pe Steaua, CFR Cluj și Poli Timișoara, ieșenii s-au împiedicat de Unirea Urziceni, echipă considerată de Ionuț Popa ca fiind cea mai în formă din prima ligă.

În primele 15 minute s-a scris, practic, istoria meciului. Andrei Cristea a executat înșelător o lovitură liberă de la peste 25 de metri lateral stânga, Stelea a gafat și tabela de marcaj s-a schimbat pentru prima dată. La nici trei minute de la deschiderea scorului, Bogdan Mara a reușit să restabilească egalitatea, după un șut din întoarcere. Trupa lui Dan Petrescu a dat lovitura decisivă chiar prin fostul jucător al ieșenilor, Marius Onofraș, care l-a executat pe Brăneț cu sânge rece din interiorul careului. Scorul putea lua proporții, însă Adrian Ilie a scos de pe linia porții șutul lui Dănălache.

După pauză, tot oaspeții au fost cei care au zburdat pe teren. Minutul 59 a adus liniștea pentru ialomițeni. Bogdan Mara a înscris golul de 3-1, după o pasă a lui Dănălache. Spre mijlocul reprizei, moldovenii au avut o tresărire de orgoliu și au reușit să-l întindă în două rânduri pe Stelea, la șuturile lui Miclea și Naidin. Cu șapte minute înainte de final, Paruolo a punctat pentru Poli Iași, relansând partida. Ieșenii au presat și au fost aproape de egalare în minutul 90, dar șutul lui Cristea a fost scos, in extremis, în corner de Stelea.

Am intrat clar în hora retrogradării. Ne-au lipsit mai mulți jucători și s-a văzut