Unirea a remizat cu Celtic

Elevii lui Dan Petrescu au fost aproape de un succes important, ei conducând cu 2-0 la pauză. Jocul s-a disputat la baza de antrenament a scoțienilor, aflată la 30 de kilometri de Celtic Park. Antrenorul Unirii s-a întâlnit ieri cu prietenul său Gordon Strachan, cel care i-a fost tehnician la Southampton. Jucătorii Urziceniului au început mai bine meciul și i-au condus cu 2-0 pe campionii Scoției, după un autogol  și un gol al lui Mehmedovic.
După pauză, britanicii și-au dat seama că „e groasă” și au reușit să reducă din diferență după un penalty transformat de Robson (55). Celtic i-a egalat pe ialomițeni în ultimul minut al meciului, golgheterul McDonald prinzând un șut imparabil de la 20 de metri. Rămâne totuși un rezultat important pentru Unirea, în perspectiva participării în Cupa UEFA.

Publicat: 15 07. 2008, 00:18