Unde l-au găsit? Artur Jorge, o nouă gafă colosală la un minut după ce a intrat pe teren. FCSB a făcut show cu Jiangsu, Budescu – fuoriclasse!

FCSB – Jiangsu 3-1. Marcatori: Budescu 3 / autogol A. Jorge

Finalul jocului cu Jiangsu Suning, al doilea amical al FCSB-ului din cantonamentul spaniol, a adus o nouă fază comică marca Artur Jorge. Fundașul central care a reușit performanța deloc de invidiat de a-și înscrie autogol la debutul pentru FCSB, la 13 secunde după fluierul de start, a reușit să impresioneze din nou în mod negativ.

Introdus pe teren în locul lui Valerică Găman la scorul de 3-1 pentru FCSB, Artur Jorge a comis-o după doar un minut. Fundașul portughez a apreciat greșit o minge înaltă trimisă de chinezi spre careul lui Andrei Vlad,  portarul FCSB a ieșit din poartă pentru a reține, însă Jorge a lovit mingea cu capul și a săltat-o peste propriul portar. A fost doar o formalitate pentru atacantul lui Jiangsu Suning, cel care a marcat cu poarta goală după gafa portughezului.

Meciul a fost câștigat grație evoluției foarte bune pe care a avut-o compartimentul ofensiv al vicecampioanei, compartiment ofensiv în care Budescu a făcut ce a vrut. Autor al unui hattrick, mijlocașul a participat la majoritatea fazelor de atac și le-a mai oferit colegilor alte pase decisive, nefructificate însă.

Publicat: 28 01. 2018, 18:45
Actualizat: 28 01. 2018, 23:46