Un jucător de la CFR Cluj a dezvăluit de ce a plecat Edi Iordănescu din Gruia: „Patronul l-a sunat să schimbe portarul”

Damjan Djokovic (29 de ani), mijlocașul lui CFR Cluj, a dezvăluit în presa olandeză adevăratul motiv al plecării lui Edward Iordănescu (41 de ani) din Gruia.

Doar trei meciuri oficiale a petrecut Edi Iordănescu pe banca echipei clujene. Acesta a fost demis după meciul tur cu Malmo din preliminariile Ligii Campionilor, din iulie 2018, iar Damjan Djokovic a explicat cum au stat de fapt lucrurile.

„În prima repriză, am primit gol. Patronul l-a sunat pe team manager: «Portarul trebuie schimbat». Antrenorul a refuzat. «Bine. Atunci vei fi dat afară după a doua repriză». Antrenorului nu i-a venit să creadă, dar am pierdut şi a fost nevoit să plece”, a spus Damjan Djokovic, într-un interviu acordat celor de la ad.nl.

Totuși, în timpul scurt pe care l-a petrecut pe banca tehnică a CFR-ului, Edi Iordănescu a reușit să câștige un trofeu pentru ardeleni: Supercupa României, după 1-0 în finala cu Universitatea Craiova.

În celelalte două meciuri sub comanda lui Iordănescu Jr., CFR Cluj a înregistrat o remiză, scor 1-1 cu FC Botoșani în Liga 1, și o înfrângere, scor 0-1 cu Malmo în turul doi preliminar al Ligii Campionilor.

Publicat: 23 03. 2020, 14:46