Un GOL**ubovic de trei puncte! Ceahlăul – Brașov 1-0

Vinerea mare, ora 17:00, lumea mișună între ultimele cumpărături de Paști sau mersul la biserică. Liga lui Mitică n-are timp de pauză, deși nu o grăbește nimic, iar microbiștii mai au un motiv să fenteze treburile casei. Numai că Ceahlăul – Brașov, 1-0, nu le-a oferit deloc un alibi consistent.

În minutul 28, Brașovul scosese deja de două ori mingea din poartă, însă fără emoții, pentru că tabela rămăsese albă. Constantinescu, fault la portar și ofsaid în două faze consecutive, a înscris, dar Hațegan și colegii săi de la linie i-au stricat bucuria nemțeanului. Până atunci, mai nimic notabil. Nici măcar Șumudică n-a mai fost același. Ca și echipa lui, care a uitat cum a învins Rapidul ori Vasluiul. Mingi lungi, pierdute repede, pressing neconvingător. Ocazie excelentă pentru gazde să-și asigure bună dispoziția de Sărbători.

La pauză s-a intrat cu scor alb, soare pe Pietricica și zâmbete în tribune. Care s-au întețit odată cu golul lui Golubovic (52). 33 de puncte, locul 9 și emoțiile retrogradării, tot mai departe. Cu cinci fundași, cu capete sparte (Cazan), nu e important. Ci doar rezultatul! Pentru Șumi, postul negru pare singura soluție.

TE PRICEPI LA FOTBAL! INTRĂ‚ ÎN CONCURS ȘI CÂȘTIGĂ‚ TRICOUL ECHIPEI TALE FAVORITE

Ceahlăul: Bojan – Dumitraș, Ichim, Cazan, Țepeș – Achim, Monroy – Muscalu, Golubovic, Stana – Constantin

Rezerve: Villadsen, Onciu, Bădescu, Drugă, Popa, Forminte

Brașov: Felgueiras – Madeira, Machado, Cr. Munteanu, Cr. Ionescu – Viveiros, Mateiu, Dias, Di Stefano – Buga, Ilijoski

Rezerve: Godinho, Ciupe, Alonso, Hadnagy, Moutinho, Velayos, Majernik