ULTIMA ORĂ‚ | Florentin Matei a ieșit accidentat de pe teren! Mijlocașul, „tocat” de Teja: ce i-a strigat antrenorul noului transfer de la FCSB

UPDATE | Florentin Matei s-a accidentat în minutul 42 al partidei cu FC Luzern și a părăsit terenul. Mihai Teja l-a chemat pe bancă, mijlocașul a fost preluat de echipa medicală a vicecampioanei și se pare că nu va mai intra în a doua repriză.

FCSB joacă în această seară primul amical din seria celor trei care vor pregăti echipa lui Mihai Teja pentru reluarea campionatului. Vicecampioana ultimilor trei ani întâlnește FC Luzern, echipă din prima ligă a Elveției, iar după primele 30 de minute scorul este egal, 0-0.

Mihai Teja a schimbat încă de la primul meci sistemul 4-2-3-1 cu care obișnuise Nicolae Dică, iar singurul fotbalist nou folosit a fost Florentin Matei, cel care a jucat în linia de mijloc a sistemului 4-1-4-1. De altfel, mijlocașul a fost cel mai certat fotbalist de pe teren în prima repriză, totul din cauza faptului că nu și-a respectat sarcinile defensive trasate de antrenor.

Aproape la fiecare recuperare a elvețienilor, Teja a ieșit din spațiul tehnic pentru a-l coordona pe Florentin Matei. „Pune presiune!”, „Coboară cu ei!”, „Matei, e minge pierdută, coboară!” sau „Matei, când e mingea la portar coboară să primești!”, au fost indicațiile repetate des de Teja.

Matei a părut să aibă probleme cu rolul mult mai defensiv decât cel cu care era obișnuit și a avut probleme în startul jocului și pe fazele fixe, atunci când a fost nevoit să se apere la cornere.

Publicat: 17 01. 2019, 17:50
Actualizat: 17 01. 2019, 17:51