Ujpest, spulberată de Pandurii!** „Ne arătăm valoarea cu Steaua!”

Ca o avanpremieră la dubla din Europa League dintre Steaua si Ujpest, Pandurii au disputat aseară o partidă de verificare cu echipa maghiară, la Budapesta. După ce Pitev a deschis scorul, în minutul 64, viitoarea adversară a Stelei a pierdut, scor 1-3,  în fața formației oltene, “pandurii” lui Cârțu impunându-se clar prin golurile marcate de Ribic, Raskovic și Luțu.

"Echipa vine după o perioadă de pregătiri, dar nu asta e valoarea noastră. Forma maximă o vom demonstra la meciul cu Steaua", a declarat tehnicianul lui Ujpest, William McStay, la finalul partidei.

Antrenorul gorjenilor a început partida cu Mingote – Popete, Martinovic, Chibulcutean, Grecu – Hidișan, Nalați, Stângă, Vasilache – Stromajer, Tilincă, iar în repriza a doua au mai evoluat Stanca – Rusu, Cutlacic, Chibulcutean, Cardoso – Păcurar, Murgan, Luțu, Basara – Raskovic, Ribic.
.
Ujpest: Balajcea – Kermes, Tamaș, Zsolt – Pollak, Dudic, Sandov, Titov – Kalacic, Petev.

"Ujpest a arătat ca o echipă modestă, de subsolul clasamentului în România"  a spus Viorel Temelescu, manager general Pandurii, după ultimul fluier al arbitrului.

Min.14:
Stromajer a trimis cu capul din doar trei metri peste poartă
Min.15: Chibulcutean a trimis înșelător cu pământul din șase metri dar portarul a prins cu siguranță
Min. 21: Petev a scăpat singur spre poarta lui Mingote dar Chibulcutean l-a deposedat în apropierea porții
Min. 26: Titov a șutat de la 18 metri puternic, mingea s-a dus la vinclu de unde a fost prinsă de Mingote
Min. 27: Martinovic a trimis cu capul de la 7 metri puțin peste  poartă după o lovitură liberă de pe partea dreapt
Min. 37: Tilincă a scăpat singur de la centrul terenului i-a pasat lui Stromajer care i-a retrimis în fața porții și de la 14 metri a șutat în bară
Min. 45: Tilincă a scăpat singur către poarta adversă dar a fost faultat în careu după care balonul a fost trimis în corner de un adversar dar arbitrul a fluierat finalul reprizei

Repriza a doua: Stanca – Rusu, Cutlacic, Chibulcutean, Cardoso – Pcurar, Murgan, Luțu, Basara – Raskovic, Ribic.

1-0: min. 64. Pitev a trimis balonul din 6 metri în poartă după ce portarul Stanca a încercat să oprească pe piept un balon venit dintr-o centrare de pe dreapta, balonul fiind deviat până la Pitev

Min. 68: Zsolt a primit dirrect cartonaș roșu pentru un fault dur asupra lui Rusu care a necesitat intervenția echipei medicale pe teren timp de două minut

Min. 89: Diaconu a centrat în careu pentru pentru Vladimir Ribic care a trimis în poartă de la 11 metri

Min 90 :
Raskovic a marcat pentru Pandurii cu un șut de la 16 metri

min.93: Luțu a înscris un gol superb de la 18 metri pe centrul porții peste portarul advers

Publicat: 09 07. 2009, 23:21
Actualizat: 10 07. 2009, 00:10