„U” Cluj n-a putut trece de o echipă din Liga a IV-a germană în primul amical al anului. Morar a marcat după 2 ani și 8 luni pentru „U”

• George Ogăraru a testat un atacant surinamez, crescut de Ajax, în meciul în care atacantul Gravenberch a fost folosit fundaș central.
  • Vlad Morar a revenit cu gol la Universitatea, la aproape trei ani de la ultima reușită în tricoul „alb-negru”, iar meciul s-a terminat 1-1.

Universitatea Cluj a susținut astăzi prima partidă amicală a stagiul de pregătire pe care îl întreprinde în Turcia. Clujenii au terminat doar la egalitate, 1-1, cu un adversar modest. SV Rodinghausen, echipă din Liga a IV-a germană chiar a condus formația ardeleană cu 1-0, printr-un gol marcat în minutul 10.

Clujenii au revenit înainte de pauză, prin Vlad Morar, atacantul readus în toamnă de la Petrolul, dar care a fost accidentat până acum. Jucătorul de 21 de ani marcase ultima dată pentru Universitatea în mai 2012, într-o partidă de campionat cu Voința Sibiu.

George Ogăraru a încercat doi jucători aflați în probe, în această partidă. Sergio Zijler este un atacant olandez, cu origini surinameze, de 27 de ani. Zijler, care a jucat titular în partida de astăzi, a fost crescut la juniorii lui Ajax și a mai evoluat pentru echipa secundă a lui Willem Tilburg (Olanda 2), HNK Rijeka (Croația 1), Orduspor (Turcia 1), NK Zelina (Croația 2) și Achilles ”29 (Olanda 2). Acesta este internațional surinamez, dar are selecții și în naționala de juniori a Olandei.

Celălalt jucător testat este fundașul central Crișan, promovat de la centrul de juniori. O altă găselniță a lui Ogăraru a fost utilizarea lui Gravenberch, care a jucat atacant în campionat, pe postul de fundaș central, pe care a mai jucat în Olanda.

„U” Cluj – SV Rodinghausen (Germania, Liga a IV-a)    1-1

„U”, prima repriză: Panagopoulos – P. Jovanovic, Skvorc, Neag, Martins – Kovacs, Costin, Paulinho – Zijler, Morar, Castillion
„U”, a doua repriză: Dolha – Ciupe, Crișan, Gravenberch, D. Bratu – Cristocea, Lungu, Ceppelini – Viveiros, Lemnaru, Mengolo

Publicat: 22 01. 2015, 18:53
Actualizat: 22 01. 2015, 18:54