U Cluj, în inferioritate numerică la meciul de baraj cu Dinamo, după ce „câinii” au contestat delegarea arbitrului | FOTO

Ely Fernandes, extrema stânga în vârstă de 31 de ani de la U Cluj, a fost eliminat în meciul de baraj cu Dinamo și și-a lăsat echipa în inferioritate numerică.

Meciul dintre U Cluj și Dinamo s-a disputat sâmbătă seară, în cadrul primei manșe a barajului de promovare / menținere în Liga 1, pe Cluj Arena și ardelenii s-au impus cu scorul de 2-0, după golurile marcate de către Remacle, în minutul 14, respectiv Boiciuc, în minutul 83.

În minutul 72 al acestei întâlniri, Ely Fernandes l-a faultat pe Cătălin Carp, mijlocașul în vârstă de 28 de ani al lui Dinamo, și a fost sancționat de către arbitrul Cătălin Popa.

După ce a încasat cartonașul galben în minutul 38, când a sărit la cap cu Baptiste Aloe, fundașul central francez în vârstă de 27 de ani al lui Dinamo, Ely Fernandes a primit și cel de-al doilea cartonaș galben.

Astfel, U Cluj a rămas în inferioritate numerică cu 20 de minute înainte de finalul partidei.

Antrenorul Erik Lincar a reacționat abia duoă opt minute, când a făcut două schimbări. Au intrat Gugu și Ribeiro, au ieșit Roberto Romeo și Tescan.

Eliminarea lui Ely Fernandes nu a cântărit însă așa greu pentru U Cluj. „Șepcile roșii” au majorat diferența în minutul 83, prin Alexandru Boiciuc (24 de ani).

Returul barajului de promovare / menținere în Liga 1 va avea loc duminică, 29 mai. Dinamo și U Cluj se vor întâlni pe stadionul din „Ștefan cel Mare”.

Publicat: 21 05. 2022, 22:18
Actualizat: 21 05. 2022, 23:29