„U” Cluj a jucat 90 de minute, FCM a încheiat meciul după prelungiri!** Tîrgu Mureș – U Cluj 1-1

„U” a făcut 1-1 la Târgu Mureș, dar putea câștiga la scor. Risipa de ocazii și prestația arbitrilor, devenită deja clasică în Liga I, au privat-o de un succes clar.

Dacă cei de la FCM și „U” s-au străduit să facă un meci bun jucând deschis, brigada de „fluierași” a tot încercat să iasă în evidență. Szukala a fost tras de tricou de Ghionea, în careu, dar Deaconu, mascat, nu a dispus de condiții propice pentru a dicta penalty (15). Talpa aplicată de Jamal direct pe pieptul lui Bazzi a fost catalogată drept o banalitate. Mai mult, Ghionea a recidivat în zona de pedeapsă, agățându-l „eficient” pe Marinescu, dar Deaconu, aflat de această dată în poziție ideală, părea acum un spectator neavizat.

Clujenii cu ratările, Buș cu golul
Vorbind strict fotbalistic, oamenii lui Sabău s-au mișcat mult, s-au dublat sistematic, dar Cristea și compania au fost creativi și au răspuns cu un plus de concretețe și viteză pe contre. Gazdele au cedat teren după pauză, „U” deschizând scorul meritat, prin Grozav, după o fază de manual a lui Machado (75). Golul a dezmorțit gazdele, voleul lui Subotic de la 30 de metri fiind aproape de gol (78). „U” a răspuns năprasnic pe contraatac prin Tony (82), Grozav (87) și Niculescu (89). Surprinzător, Buș a egalat în ultimele clipe (93).

Din păcate, greșelile arbitrilor au fost evidente, dar nu știu cum Deaconu nu le-a văzut. Asta e, trebuie să învățăm să suferim