Țucudean a ales un mod inedit de a-i transmite un mesaj lui Dănciulescu

Țucudean este eroul dinamoviștilor în meciul cu Botoșani, vârful în vârstă de 22 ani fiind cel care a marcat singurul gol al partidei. Țucudean a fost schimbat în minutul 80 și a vrut să-i dedice golul lui Ionel Dănciulescu.

Țucudean avea inscripționat un mesaj pentru legenda dinamovistă pe sub tricoul de joc, dar a evitat să-l arate în momentul schimbării pentru a nu primi și al doilea cartonaș galben. Atacantul lui Dinamo nu a renunțat însă la ideea sa și imediat după ce a ieșit de pe teren a mers la announcer-ul stadionului și și-a făcut public mesajul.

„A fost frig. A fost un meci greu, știam că jucăm cu o echipă incomodă. Este greu, nu putem să ne antenăm din cauza vremii. Ar trebui să ne oprim. Nu înțeleg de ce atâta grabă, nu suntem calificați la Campionatul Mondial. S-a jucat închis. Important este că am câștigat. Îmi lipsește Dănciulescu. M-a ajutat foarte mult. Este însă decizia celor care au luat-o și mergem mai departe”, a spus George Țucudean la DigiSport.

Dinamo a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (0-0), echipa FC Botoșani, într-un meci din etapa a XVII-a a Ligii I, ultima a turului.

Golul a fost marcat de George Țucudean, în minutul 55. Țucudean a înscris cu un șut plasat, în stânga lui Perianu, după o centrare de pe dreapta a lui Lazăr în centrul careului.

La meci au asistat 3.271 de spectatori. Suporterii dinamoviști de la Peluza Sud au afișat un banner cu mesajul: „Rezistă Pungești” (n.r. – legat de protestele de la Pungești față de intenția Chevron de explorare a gazelor de șist).

Publicat: 07 12. 2013, 22:42
Actualizat: 07 12. 2013, 22:55