Tot Bokila!** Rednic salvat de schimbări, penalty ratat de Moutinho: Petrolul-Severin 1-0! ‘Lupii’ urcă pe ‘5’

Atacantul de culoare a intrat la pauză și a salvat după doar zece minute meciul Petrolul

Fanii din Ploiești trăiesc frumos meciurile, iar Petrolulul pentru care aceștia umplu aproape meci de meci „Ilie Oană” răsplătește insuficient atașamentul de care probabil nu se mai bucură nicio echipă din Liga I, exceptând aici fenomenul de masă Steaua. Pentru a câta oară în acest sezon?, echipa condusă de Rednic a trăit periculos și împotriva Severinului, singura echipă care nu știe ce-i victoria în Liga I dintre cele 18 ale campionatului.

Petrolul începe destul de greu și, chiar dacă Rednic își permite să-l țină pe bancă pe Grozav pentru a-l proteja în fața reacției ostile a unui public cu care se află în conflict, ploieștenii aliniază totuși un „11” cu ștaif. Arbitrul Voicu le refuză prahovenilor un penalty în start (9), când mâna uitată de Durinel în aer la un duel aerian este lovită de mingea trimisă de Galamaz, iar băieții „Puriului” se blochează. După minute bune în care mijlocul prahovenilor toacă minutele în gol, Arnăutu îi trezește cu o lovitură de cap scoasă din vinclu de Bornescu (24).

Cristescu și niște centimetri lipsă
Imediat, gazdele își recapătă ceva din consistență și încep să-i provoace pulsul lui Marinescu. Cristescu trimite milimetri pe lângă de la 17 metri (32) după o fază a lui Boudjemaa, pentru ca minute mai târziu să-l întindă pe portarul Severinului cu un șut de la limita careului (44). Tot Cristescu mai irosește o șansă, cu un voleu de pe linia careului mare care trece tot pe lângă, dar mirosul de sânge începea să se simtă (50).

Inspirația lui Rednic
E drept, la pauză contribuise și Rednic la creșterea ritmului. Și-a scos singurul cerber de la mijlocul terenului, pe Mustivar, pe care l-a înlocuit cu Bokila, iar mutarea l-a adus în centru pe Boudjemaa, un jucător a cărui finețe e prea păcat să fie irosită în bandă. În timp ce francezul începe să-și facă de cap cu adversarii, Oprița își probează și el calitatea. Chiar dacă atunci când aleargă cu mingea la picior veteranul Petrolului parcă se uită-n vitezele inferioare, „Dinel” mai scoate din joben câte-o pasă precum cea care i-a făcut cadou golul lui Bokila, africanul reușind să înscrie din 6 metri, simplu (55).

Emoții, dar apără Bornescu!
Severinul nu se lasă, totuși, chiar dacă, îndârjiți de gol, fanii Petrolului parcă iau foc. După un corner al gazdelor, Zaharia se năpustește pe contraatac, Thomas ajunge în careul advers, face o fentă și este agățat de Yamissi. Penalty! (67) Moutinho este însă Hugo, nu vărul Joao de la Porto, așa că Bornescu nu se agită prea mult să respingă șutul slab de la var al portughezului.

Fără să mai forțeze până la final, Petrolul conservă rezultatul și adună încă trei puncte importante. Fără să impresioneze, echipa lui Rednic se menține printre fruntașele Ligii I, iar în retur e posibil ca trupa „Puriului” să devină un nume important în calculele pentru cupele europene.

PETROLUL: Bornescu – Achim, Galamaz, Manasse Yamissi, Guilherme – Mustivar, Marinescu – Oprița, Cristescu, Budjemaa – Hamza

Rezerve: Hamutovski, Grozav, Cristea, Bokila, Hoban, Mendy, Morar

SEVERIN: Marinescu – Mitic, Gugu, Durimel, Giurgiu – Olah, Zaharia, Golic, Moutinho – Arnăutu, Thomas

Rezerve: Iordan, Buleică, Bălău, Dragalina, Vancea, Neacșa, Dandea