Topoare, topoare pentru Montini. De ce a fost schimbat vârful italian de antrenorul Dusan Uhrin, înainte de pauza meciului Dinamo – Hermannstadt

mattia montini dinamo universitatea craiova

Mattia Montini (27 de ani / 1,84 m) a început titular meciul echipei sale cu Hermannstadt, acasă, luni seara, în etapa a 7-a a Ligii 1. Italianul de la Dinamo a făcut parte din tridentul ofensiv care i-a mai cuprins pe Sorescu și Neicuțescu, dar n-a reușit să se desprindă prea des din menghina formată de fundașii lui Costel Enache.

Lovit tare încă din debutul partidei de Ionuț Stoica, Montini a fost supus unui tratament dur de fotbaliștii echipei lui Iuliu Mureșan. A reușit să creeze câteva culoare pentru Diego Fabbrini, creativ și incisiv, dar nu a reușit să se demarcheze decisiv pentru a fi servit ideal. În minutul 34, Montini a fost lovit din nou, dur, de această dată de Bușu, iar fotbalistul adus de Mircea Rednic nu a mai putut continua înfruntarea din Ștefan cel Mare.

La 1-0 pentru roș-albi, Montini a fost înlocuit cu Daniel Popa. „A fost o entorsă! Din această cauză a fost schimbat”, a explicat, la Digisport, directorul sportiv al lui Dinamo, Ionel Dănciulescu. Cel mai bun om al gazdelor în actul de debut a fost portarul italian Piscitelli.

Publicat: 26 08. 2019, 22:05
Actualizat: 26 08. 2019, 22:11