Tineri și neliniștiți!** Rapidiștii s-au impus în fața bogătașilor de la Rubin Kazan

Pronosticurile prăpăstioase oferite de cei care văd Rapidul intrat în lupta pentru evitarea retrogradării au primit ieri o nouă replică de orgoliu din partea giuleștenilor. Vișiniii au învins cu 1-0 pe Rubin Kazan, și asta în condițiile în care, în primele 45 de minute, Marian Rada a trimis o echipă formată din fotbaliștii de la echipa secundă, doar Abrudan, Wallace și Drăghia fiind numele cunoscute.

Cu Vasile, puștiul de 17 ani, căpitan, Rapid a început timid partida. Rușii formau clar formația mai experimentată, iar dintre titulari nu lipsea francezul M’Vila, francezul pentru care Rubin a plătit 12 milioane de euro. Timp de 45 de minute, giuleștenii s-au apărat gospodărește, adversarii având o singură ocazie importantă, o bară, după un șut din apropiere.

Gol Grigorie

După pauză au intrat și fotbaliștii cu experiență, iar asta s-a simțit. Jocul a început să se lege mai bine și, chiar dacă Rubin a avut posesia, giuleștenii au avut câteva șarje importante. Așa s-a făcut că, exact când mai erau 20 de minute din meci, Grigorie (foto) a primit o minge în colțul careului mare, și-a trimis adversarul direct în exterior cu o fentă, iar apoi a trimis la firul ierbii, la colțul lung, în plasa lui Arlauskis. 1-0, atât cât s-a și terminat, pentru că, în noua eră, Rapidul se apară și începe s-o facă bine.

Rapid – Rubin 1-0

Drăghia – Wallace, Abrudan, Dăescu, Vasile (cpt) – Fl. Călin – Fl. Matei, Păun, Coman, Ciolacu – Martin
Au mai jucat: Mișa, Voicu, Oros, Roman, Grigorie, Grigore, Dică, Pătrașcu
Antrenor: Marian Rada

Publicat: 02 02. 2013, 08:31
Actualizat: 02 02. 2013, 10:25