Tiki-taka, varianta Pustai!** Pandurii – Iași 3-1. Gorjenii visează în continuare la locul 2

Pandurii lui Pustai și-au regăsit stilul din perioada Grigoraș. După eșecul de la Galați, gorjenii aveau mare nevoie de cele trei puncte pentru a rămâne în lupta pentru primele două locuri. Răduț a fost lăsat pe banca de rezerve după penalty-ul ratat cu Oțelul, iar cei 4000 de suporteri veniți la stadion s-au întrebat dacă a fost cea mai bună soluție.

Pandurii au arătat nervozitate în primele minute, dar Nistor a deschis scorul cu un șut de mare jucător. Ieșenii lui Ciobotariu au găsit însă drumul spre poartă prin Mihălăchioaie și cele două echipe au intrat la cabine cu un egal pe tabelă.

Repriza a doua nu a însemnat însă decât un galop de sănătate al gazdelor, care au rezolvat meciul în doar trei minute: Lemnaru și Matulevicius au marcat pentru cele trei puncte și Pandurii speră în continuare la locul doi.

ECHIPELE DE START:

PANDURII: Mingote – Ungurușan, Viera (cpt), Rada, Nicoară – Nistor, Anton – Voiculeț, Predescu, Lemnaru – Matulevicius.

Rezerve: Lazar – Pleașcă, Rusu, Răduț, Popin, C. Cristea, Băcilă
Antrenor: Cristi Pustai.

CSMS IAȘI: Irimia – Mihălăchoaie, Crețu, Tincu (cpt), Vladu – Milea, Straton – Moutinho, Tudor, Țigănașu – Herghelegiu.

Rezerve: Bălan, Ciucur, Nalați, Onofraș, Avrămia, Semenenko, Gado.
Antrenor: Liviu Ciubotariu.