Ți-l mai amintești pe Angelo Alistar? FABULOS | Ce face acum fostul fundaș de la Dinamo și cum arată. FOTO

This browser does not support the video element.

Vezi galeria foto - 2 poze

S-a reapucat de fotbal!

Campion al României cu Dinamo, în 2004, Angelo Alistar s-a retras oficial din fotbal la 33 de ani, însă a revenit pe gazon în acest sezon, la 39 de ani.

Fostul fundaș care a mai jucat în Liga 1 pentru Foresta Fălticeni, Ceahlăul Piatra Neamț sau Universitatea Craiova a acceptat să joace din nou pentru Victoria Horia, echipă înscrisă în campionatul județean Neamț.

Fundașul de 39 de ani e căpitanul echipei, poartă numărul 6, așa cum o făcea și la Dinamo, iar acum pare să fi revenit la look-ul pentru care era celebru în prima parte a carierei.

De la autogolul cu Manchester United, la o un cot în gură în Liga a IV-a

Ajuns până în play-off-ul ligii a partra, Alistar nu va putea evolua în etapele decisive pentru lupta la titlu, fiind suspendat. În prima rundă a play-off-ului, omul care l-a marcat pe Alan Smith în partida Dinamo – Manchester United 1-2, din preliminariile Champions League, ediția 2004-2005 și-a lovit un adversar cu cotul, fiind eliminat.

În urmă cu 11 ani, Alistar era titular în formația cu care Ioan Andone forța calificarea în grupele Champions League. Dinamo a avut parte de un adversar de foc în ultimul tur preiminar Manchester United, iar soarta calificării s-a scris încă din primul meci, jucat la București.

În acea partidă, Dinamo a deschis scorul în minutul 9, când Dănciulescu l-a forțat pe Quinton Fortune să înscrie în propria poartă, însă „diavolii” au terminat meciul învingători. Legendarul Ryan Giggs a restabilit egalitatea, în minutul 38, iar Angelo Alistar a marcat golul victoriei pentru United, trimițând balonul în poarta apărată la acel meci de bielorusul Gaev.

Publicat: 11 06. 2015, 14:21
Actualizat: 11 06. 2015, 14:22