Teja nu mai vrea emoții la finalul sezonului: „Mă doare foarte mult că am pierdut. Ne-am bătut singuri”

După remiza de la ASA Târgu Mureș, U Cluj nu a reușit să se impună în fața lui Dinamo, 2-3, iar Mihai Teja a dezvăluit că nu mai vrea să aibă emoții cu retrogradarea, la finalul sezonului: „Ne-am bătut singuri”

„Îmi pare rău că am pierdut, mă doare foarte mult că am pierdut acasă, în fața suporterilor. Am încercat, sunt mulțumit de atitudinea jucătorilor, dar am greșit foarte mult, ne-am bătut singuri. Am făcut greșeli individuale, care ne-au costat. Eu cred că era mai echitabil un rezultat de egalitate, Dinamo a avut doar trei sau patru ocazii”, a declarat Teja la LookTv.

Teja e sigur, totuși, că U Cluj nu va mai ajunge în situațiile din sezoanele trecute, când s-a salvat pe final de sezon, și acuză arbitrajul lui Balaj

„Băieții au căzut din punct de vedere psihic, am încercat să îi remontez la pauză, dar atât am putut azi. Arătăm frumos, avem costume, pantofi, pantaloni, dar ne interesează punctele. Degeaba arătăm bine, dar nu avem puncte. Ne-am săturat de emoțiile finalului de campionat și voiam mai mult de la acest început. Încă o dată spun, ne-am bătut singuri. Eu nu aș da 11 metri în minutul 7 la un joc U Cluj-Dinamo. OK, dai penalty, dar nu știu dacă e cazul să dai și cartonașul roșu. Vrem spectacol, vrem să vină lumea la stadion, dar stricăm meciurile. Sută la sută nu vom avea emoții cu retrogradarea, am încredere în jucători, dar trebuie să mergem să câștigăm la Chiajna
„, a mai spus antrenorul clujenilor.

• Dinamo a învins luni seară, în deplasare, cu scorul de 3-2 (3-1), pe Universitatea Cluj, în ultimul meci al etapei a doua a Ligii I, în care gazdele au jucat în inferioritate numerică din minutul 6. Golurile învingătorilor au fost marcate de C. Matei ’10 (penalti), Lazăr ’33 și Bilinski ’45. Pentru Universitatea Cluj au înscris Ninu ’26 și Boutadjine ’82.

Universitatea Cluj: Veselovsky – Jovanovici, Ninu, Neag, Mușat – R. Costin, A. Lungu – Boutadjine, L. Kovacs (Panagopoulos ‘7), Tîrnăcop – Jula (Mengolo ’70). Antrenor: Mihai Teja.

Dinamo: Samoilă – Fai, Durimel, Ad. Popa, Grecu – Bărboianu, Boubacar, Elton (Rotariu ’61) – V. Lazăr (Filip ’83), Bilinski, C. Matei (Șerban ’86). Antrenor: Flavius Stoican.

Cartonașe galbene: R. Costin ’23, Tîrnăcop ’38, Jovanovici ’63, Neag ’80 / C. Matei ’43, Samoilă ’57, Lazăr ’67, Fai ’73, Bărboianu ’90

Cartonaș roșu: Veselovsky ‘6

Arbitri: Cristian Balaj (central) – Sebastian Gheorghe, Dragoș Iliescu (asistenți) – Paul Unimatan (rezervă)

Observatori: Nicolae Grigorescu, Romulus Gabor

Publicat: 04 08. 2014, 23:35
Actualizat: 04 08. 2014, 23:36