Teixeira e OUT! Cu cine-l înlocuiește Teja pe veteranul portughez

Mihai Teja (40 de ani) va face o schimbare importantă în echipa de start cu care va ataca meciul cu Sepsi, din etapa a patra a play-off-ului Ligii 1 Betano. Ineficient contra Craiovei, veteranul Filipe Teixeira (38 de ani) va fi trecut pe banca de rezerve, urmând ca locul său să fie luat de Florinel Coman (20 de ani).

Tânărul antrenor al FCSB-ului a încercat să-l surprindă pe Mangia prin titularizarea lui Teixeira în derby-ul de duminică (3-2), dar mutarea nu s-a dovedit una chiar inspirată. Portughezul a comis penalty-ul din care Bancu a egalat la unu, în minutul 30, iar pe plan ofensiv nu a avut realizările pe care le aștepta antrenorul roș-albastru și a fost înlocuit cu Harlem Gnohere în minutul 50. Astfel, conform digisport.ro, creditul lusitanului a expirat odată cu evoluția slabă din partida de pe Arena Națională, iar Teja îl va trimite în flancul stâng contra lui Sepsi OSK pe Florinel Coman, titularul obișnuit al postului.

Contra Craiovei, Teja l-a aruncat pe Coman în luptă abia în minutul 70, în locul lui Mihai Pintilii, cu un minut înainte ca Junior Morais să-i paseze decisiv lui Harlem Gnohere și francezul să marcheze, cu capul, golul care a adus trei puncte importante în lupta de la distanță cu CFR Cluj și trupa din Bănie.

FCSB – Sepsi se joacă luni, 8 aprilie, de la ora 21:00, pe Arena Națională și contează pentru etapa a patra a play-off-ului Ligii 1 Betano. Înaintea meciului, vicecampioana e despărțită de cinci puncte de CFR Cluj, care are meci cu Craiova, duminică, de la 20:30, iar în ultima confruntare cu covăsnenii s-a făcut de râs, pierzând cu 4-2 după ce a fost condusă cu 3-0.

Publicat: 04 04. 2019, 10:27
Actualizat: 04 04. 2019, 10:28