Tănase: „Cu un arbitraj bun, nu pierdem cu Dinamo!”

Săptămâna trecută a fost probabil cea mai bună din cariera lui Cristian Tănase (foto, în alb) de până acum. Piteșteanul a debutat foarte bine pentru echipa națională în amicalul cu Georgia, iar în weekend a adus victoria lui FC Argeș, înscriind golul trei în partida cu Oțelul.

Cristi, a fost cea mai bună săptămână din cariera ta…
Mi-a ieșit totul. Am debutat la națională și apoi am dat golul victoriei cu Oțelul. M-am simțit extraordinar.

Mai credeați că puteți întoarce rezultatul în partida cu Oțelul?

La 2-0 pentru ei au avut acea bară. Dacă marcau, de la 3-0 nu cred că mai reveneam. La pauză însă, Badea ne-a spus că vom întoarce rezultatul, numai să nu ne gândim la scor și să jucăm bine.

Cum este Ionuț Badea ca antrenor?

O fi el tânăr, dar este un antrenor foarte bun. De fapt a și dovedit‑o până acum. Mereu vorbește cu noi și ne încurajează la pauză…

Te vezi antrenând la un moment dat?

După ce termin Facultatea de Sport, da. Și după ce mă las de fotbal. Dar mai e până atunci.

Cine crezi că va câștiga sâmbătă, Dinamo sau FC Argeș?

Dinamo vine după două înfrângeri consecutive și trebuie să ne învingă. Dar nu ne vor bate. Cu un arbitraj bun batem noi sau facem egal. Nu ne e frică. Până acum mulți ziceau că nu adunăm cinci puncte. Dar le-am cam dat peste nas cu aceste rezultate.

Publicat: 25 11. 2008, 18:01
Actualizat: 26 11. 2008, 08:44