Tâmpa, Surdu și Ologu

Oltenii au smuls norocos un punct la poalele Carpaților, Brașovul jucând pragmatic și conducând ostilitățile până la lovitura lui Florin Costea din final.

Italianul Napoli și-a judecat și ieri echipa în ideea contraatacului. L-a pus pe Wobay în spatele celor doi Costea, ca furnizor de pase decisive, pentru ca, mai târziu, văzând că nu ține socoteala, să-l mute pe dreapta. A apelat însă la o improvizație care avea să-l coste pe flancul stâng al echipei sale. Acolo, necoptul Ologu și apaticul Rose au fost breșa pe care brașovenii au insistat cu cinism. A fost 1-0 devreme, printr-un gol marcat de Surdu, după o pătrundere a lui Roman pe acel flanc-problemă al oltenilor și o pasă în fața porții, după care, în spiritul locului, Lucescu a închis jocul.

Singura ocazie a Craiovei în prima repriză a venit fortuit. În minutul 36, după o respingere greșită a apărării brașovene, mingea a ajuns la Dilevski, care, singur cu poarta, a tras pe direcția lui Coman. Șahul a continuat și în partea a doua, ardelenii orchestrând contre periculoase, în timp ce Craiova s-a căznit să găsească ocazia izbăvitoare. Gazdele au ratat însă prea multe ocazii pentru ca finalul să nu le joace feste. Florin Costea a pus latul după o pătrundere pe stânga a lui Gângioveanu, urmată de o centrare în fața porții. Rămăsese prea puțin dintr-un meci despre care brașovenii vor vorbi mereu cu năduf.

"Craiova a luat azi un punct dat de Dumnezeu, însă are și jucători cu un viitor frumos" – Răzvan Lucescu, antrenor FC Brașov

Publicat: 23 04. 2009, 08:16
Actualizat: 23 04. 2009, 08:34