Tăcere în iarbă

Startul a fost promițător, două șuturi expediate de Cernoch (2), respectiv Cristea (3) animând oarecum tribunele.

Treptat însă, jocul s-a stins, și soarele primăvăratic din Copou a îndemnat mai degrabă la picnic decât la fotbal. Poli a apăsat pe accelerație în ultimul sfert de oră al primei părți, iar insistența gazdelor s-a concretizat în prelungirile primei reprize: centrare Miclea de pe stânga, cap Bâlbă pentru 1-0.

Repriza secundă a fost la fel de apatică. Trupa lui Ionuț Popa și-a văzut interesul și a jucat la rezultat. De cealaltă parte, implanturile cu iz de Champions League, numite Cristocea și Croitoru, nu au adus nimic spectaculos în jocul nemțenilor. Croitoru (‘60, șut prins de Brăneț) și Cristocea (‘63, șut din careu peste poartă) au avut două zvâcniri în repriza secundă, prea puțin pentru ca Ceahlăul să emită pretenții în Copou.

99 de zile au trecut de la ultima victorie a Ceahlăului în campionat, consemnată pe 2 decembrie 2007, 1-0 cu Universitatea Craiova

Ionuț Popa antrenor Poli Iași: Dedic victoria soacrei, mamei, soției, fiicei și tuturor femeilor din familia Popa. Păcat că nu trăiește și bunica, dar poate mă vede de acolo de sus

Publicat: 09 03. 2008, 22:42