Surpriză pregătită de Dică în cantonamentul din Olanda! Soluția găsită pentru a rezolva una dintre marile probleme ale FCSB-ului

FCSB a remizat cu Oleksandriya, scor 1-1. Harlem Gnohere a deschis scorul în prelungirile primei reprize, iar ucrainenii au egalat în actul secund, după o neînțelegere în defensiva lui Nicolae Dică. Se pare că absentul pe termen lung al echipei, Lucian Filip, va fi folosit din nou pe un alt post.

Venit de la Chiajna, în 2012, Filip a fost utilizat fundaș stânga, apoi, în sezoanele următoare, a fost folosit mijlocaș central. A fost măcinat de accidentări grave în ultimii doi ani, iar ultimul meci în care a evoluat datează din data de 1 mai 2016, când a intrat în minutul 76 al unui meci cu Pandurii.

Filip a fost păstrat de Dică în lot, iar tehnicianul încearcă să-l reprofileze din nou pe fotbalistul de 26 de ani. În actul secund al meciului cu Oleksandriya, Filip i-a luat locul lui Bălașa și a jucat până la finalul celor 90 de minute pe poziția de fundaș central. Dacă va da randament, va fi al treilea post al lui Filip la FCSB, după mijlocaș central și fundaș stânga.

Filip, depășit la golul egalizator

La gafa din apărarea FCSB-ului a luat parte și Lucian Filip. La o mingea prea moale trimisă spre fundașii vicecampionilor, jucătorul de 26 de ani nu a îndrăznit să bage piciorul pentru a respinge, un adversar i-a luat fața și a luat-o la goană spre poarta lui Stăncioiu. Fotbalistul advers a fost ajutat de un coleg, i-a pasat acestuia, iar din poziție de doi contra portarul FCSB-ului nu a avut nicio șansă.

Becali îl anunța pe Momcilovic fundaș central

În primul cantonament din Slovenia, Becali anunța că Dică va încerca să-l folosească pe Momcilovic fundaș central odată cu transferul lui Junior Morais. Totuși, planurile fostului număr 10 din Ghencea se pare că s-au schimbat constrâns și de împrejurări. De-a lungul perioadei de transferuri din această vară, cei de la FCSB au încercat să transfere încă un fundaș central pentru a fi acoperiți în cazul în care unul dintre Bălașa sau Larie se va accidenta.

Fără rezultate până în acest moment, Dică recurge la varianta de avarie, anume reprofilarea unuia dintre fotbaliștii din lot, Filip fiind alesul în condițiile în care acesta a mai jucat în câteva meciuri pe acel post.