Bănia respiră fotbal! Suporterii Universității Craiova au luat cu asalt Stadionul „Ion Oblemenco” la meciul cu FCSB | FOTO & VIDEO

This browser does not support the video element.

Vezi galeria foto - 7 poze

Suporterii echipei Universitatea Craiova au revenit pe Stadionul „Ion Oblemenco”, pentru meciul cu FCSB.

Meciul dintre Universitatea Craiova și FCSB se dispută ACUM, în cadrul etapei cu numărul 17 din Liga 1, pe Stadionul „Ion Oblemenco” din Bănie. Partida este LIVE AICI.

Suporterii olteni au așteptat cu nerăbdare să revină pe stadion, după restricțiile impuse de către autorități în urmă cu aproximativ o lună.

Peste opt mii de spectatori au avut acces la această întâlnire.

Potrivit noilor restricții, spectatorii au acces la evenimentele sportive în proporție de 30% din capacitatea arenei și doar prezentând certificatul verde care atestă vaccinarea pentru COVID-19 sau faptul că persoana respectivă a trecut prin boală.

Partida a fost programată inițial la ora 20:30, însă ca urmare a restricțiilor impuse meciul a fost reprogramat cu un sfert de oră mai devreme. Totodată, în primă fază regula era ca spectatorii să poată asista doar la prima repriză, până la ora 21:00, însă Raed Arafat a anunțat că se va face o excepție.

„Meciurile de fotbal, care încep la ora 20.00 și se termină după ora 21.00, persoanele care se întorc de la meci pot arăta polițiștilor biletele lor de la meci și de aceea au întârziat după ora 21.00. Se va transmite o circulară către de către MAI către polițiști, pentru a se știi despre acest lucru”, a spus Raed Arafat, șeful DSU, conform Stiripesurse.ro.

Suporterii lui FCSB și-au anunțat prezența la Craiova

Înaintea acestei confruntări, Gheorghe Mustață a anunțat că suporterii din Peluza Nord își vor face apariția în Bănie. Aceștia s-au organizat pe ultima sută de metri după ce au aflat decizia autorităților. Liderul suporterilor lui FCSB susține că dacă se menținea decizia ca spectatorii să părăsească stadionul la pauză, atunci nu ar fi făcut deplasarea.

„Decizia ne-a luat un pic prin surprindere, dar totuși din câte am înțeles băieții din Peluza Nord s-au mobilizat pe ultima sută de metri și vor pleca cu un microbuz la Craiova. Sper să primească bilete și să intre pe stadion. Dacă se juca doar o repriză cu spectatori în tribune nu se mergea în Bănie. Eu, din păcate, nu pot să merg la meci. Am un eveniment în familie, este ziua băiețelului meu”, a spus Gheorghe Mustață, în exclusivitate pentru ProSport.

Publicat: 28 11. 2021, 20:20
Actualizat: 28 11. 2021, 20:24