Șumi dansează brașoveanca!** FC Vaslui – Brașov 0-1!

Brașovenii au învins la Vaslui cu 1-0, jucând cu tupeu în fața unui adversar care aseară, în multe momente, a lăsat senzația unei evoluții la întâmplare.

În chiar primul minut de joc, cuplul de atac Ilijoski-Buga dădea anunțul la mica publicitate: „Nu vrem să plecăm cu mâna goală de aici”. De partea cealaltă, triumviratul Wesley – Adailton – Sânmărtean a crezut că talentul este de ajuns pentru ca meciul să fie câștigat de la cabine. Cu această atitudine, primele ocazii la poarta „stegarilor” au venit abia spre minutul 30, când Adailton l-a „încercat” pe Felgueiras cu două șuturi de la 20 de metri. Mult prea puțin însă și spectatorii aveau un singur motiv de bucurie: Ceahlăul conducea în Giulești. Cu urechea ascuțită spre tranzistor, atenți la „legătura din Giulești”, moldovenii din tribune s-au trezit în minutul 45 cu pagubă dublă. În timpane, Rapidul egalase, iar pe retină, la o simplă consultare a tabelei, Buga îl învingea pe Borjan după o acțiune a lui Ilijoski. Era semnul că anunțul din start este mai mult decât o amenințare cu valoare de foc de paie.

Moldovenii apatici și după pauză

Repriza secundă a început furtunos. Până aici nu e o știre, însă dacă spunem că tot brașovenii au fost în prim-plan, avem deja și elementul surpriză. Cu blitzurile în ochi, aceiași Buga și Ilijoski, atacanții lui Șumudică fiind opriți de Borjan, cel mai bun „moldovean” aseară. Iar când lumea se întreba unde e Vasluiul, Temwanjera pune fruntea după un plonjon, dar și Brașovul are portar bun, Felgueiras. Era minutul 55, iar ce a urmat poate fi trecut la capitolul „și altele”, asta pentru că „stenograma” meciului s-a scris într-un joc de flipper la mijlocul terenului. Gazdele nu și-au mai trecut în cont decât câteva oportunități care cu greu ar putea primi denumirea de ocazii, iar fluierul de final i-a anunțat pe moldoveni că tocmai au pierdut un tempo în lupta pentru primele poziții. De partea cealaltă, Șumudică strânge trei puncte neașteptate dar meritate în lupta pentru evitarea retrogradării.

Echipele de start:

Vaslui: Borjan-P Jovanovic, Papp, M.Constantin, 1Paito- Anderson- Adailton, Stanciu, Wesley, Sanmartean- Temwanjera

Rezerve: Straton, Gheorghiu, Bello, Hugo Luz, Costin, Braganca, Gladstone

Brașov: Felgueiras-Mateiu, Machado, Majernik, Cr.Ionescu – Velayos, Distefano, Pinto, Viveiros – Buga, Ilijovski

Rezerve: Godinho, Moutinho, Hadnagy, Olariu, Enceanu, Mauro, Ciupe