Suferința are viitor: Viitorul – Gaz Metan 0-0! Mitrea și Ghionea au trecut pe lângă victorie în ultimul minut

Viitorul și Gaz Metan au adunat doar două puncte

Secetă mare la Chiajna, pentru Viitorul și Gaz Metan. Câte un zero în rubrica de victorii a fiecăreia, astfel că duelul de duminică după-amiaza ar fi trebuit să fie mai mult decât o luptă pentru supraviețuirea unui soare dogoritor. Gazul ar fi putut deschide scorul în secunda 55, dacă Muth n-ar fi ratat din șase metri o minge pentru care portarul gazdelor cu viză de flotant a fost lăsat cu ochii în soare.

Pe gazonul încins se distingeau doar două umbre lungi ale trecutului Stelei, Ghionea și Dică, singurii ce păreau în stare să-i facă față caniculei și mesajului scris cu majuscule „Viitorul este Hagi”.

Cele două grupări au uitat complet aseară să-și construiască fazele ofensive, ajungându-se astfel la o ploaie de pase lungi, ușor de anihilat. Tahar (42) a vrut să scuture toropeala, dar incursiunea sa în careul lui Buzbuchi s-a finalizat doar cu un șut puternic, pe lângă poartă. După pauză, aceiași Dică (52) și Ghionea (53) au încercat să schimbe culoarea partidei, dar acțiunile lor n-au fost decât niște palide zvâcniri. Viitorul a părut ceva mai vie în final, dar i-a lipsit inspirația unui vârf. În patru meciuri, atacanții „Regelui” au înscris o singură dată, prin Gavra (cu CFR, în etapa a patra). Oare bannerul „Viitorul este Hagi” se referă la Ianis?

Echipele de start:

VIITORUL: Buzbuchi – Nikolov, Puțanu, Ghionea, Mitrea – Al. Lazăr, Benzar – Băluță, N. Dică, Mitriță – Gavra

Rezerve: Bolboașă, Bejan, Cârstocea, Năstăsie, Târnovan, Vl. Rusu, Emerson

Antrenor: Cătălin Anghel

CITEȘTE COMENTARIUL LIVE TEXT AICI!

GAZ METAN: Buchta – R. Zaharia, Trtovac, Muth, Buzean – Tahar, Covaciu – Cojocnean, Vitinho, C. Petre – Robertson

Rezerve: Pleșca, Ciucă, Al. Muntean, Bawab, R. Avram, Todea, Fl. Sandu

Antrenor: Cristian Dulca

Arbitri: Lucian Rusandu, MariusMarchidan, Laszlo Bucsi

Publicat: 18 08. 2013, 19:22