„Submarinul” a spart gheața!

Villarreal a marcat aseară primul gol împotriva unei echipe din Anglia, din șapte meciuri disputate în Liga Campionilor.

„Submarinul galben” jucase până ieri șase meciuri cu formații din Albion, cinci din aceste întâlniri terminându-se 0-0, iar a șasea, chiar împotriva lui Arsenal, în semifinala din 2006, s-a terminat cu victoria „tunarilor”, 1-0. Londonezii nu au avut nevoie decât de o scli-pire din partea lui Adebayor pentru a reveni în joc, după ce au fost conduși până în minutul 66. Arsene Wenger nu a fost ocolit de ghinion aseară, el fiind obligat să îl înlocuiască pe Almunia încă din minutul 28, portarul londonezilor accidentându-se la gleznă. Mai mult, cel mai important om din apărarea „tunarilor”, Gallas, a părăsit și el terenul accidentat.

Deși a ajuns până în sferturi, Villarreal a câștigat doar șase meciuri din ultimele 21 disputate în Liga Campionilor, spaniolii fiind adevărați specialiști în remize.

Publicat: 08 04. 2009, 08:41
Actualizat: 08 04. 2009, 08:50