Stoican, satisfăcut de rezultat: „Este un scor care reflectă realitatea de pe teren”. Antrenorul a dezvăluit ce s-a întâmplat în vestiar în pauza derby-ului

Dinamo a învins categoric cu 3-0 pe Rapid, chiar dacă din minutul 6 echipa lui Stoican a evoluat în 10 jucători după eliminarea lui Nedelcearu. Golurile au fost marcate de Cordoș ’38, Alexe ’83 și Bărboianu ’90+4 (penalti).

Flavius Stoican a declarat că scorul reflectă realitatea de pe teren și a dezvăluit că la pauză jucătorii „alb-roșii” s-au mobilizat pentru a face un joc bun pentru Nedelcearu, jucător eliminat în minutul 6.

„Este un scor care reflectă realitatea de pe teren. Am dominat această partidă. A fost un moment important în alegerea faptul că nu am plecat. Am jucători care joacă cu inima. Acești băieți merită tot respectul. Suntem foarte apropiați. Nimic nu este întâmplător. Jocul din seara asta a fost perfect.

Indiferent de ce se întâmpla, Nedelcearu este un jucător în care eu cred. Are numai de învățat numai din aceste greșeli. La pauză toți băieții au spus „Jucăm pentru Marius Nedelcearu”. Nu contează câte minute joci, ci cum joci. Alexe și Bilinski sunt jucători foarte importanți pentru mine. V-am spus înaintea meciului că e posibil să îi vedeți pe teren împreună sau pe rând.

Sper ca Ganea să nu fie dat afară. Ionel Ganea este un antrenor care pune suflet, mi-aș dori să continue. Nu îmi permit să îi dau sfaturi, dar sper să îl văd în continuare pe bancă”, a spus Flavius Stoican la Look TV.

Echipele de start:

Rapid: Drăghia – Tînc, Mera, Al. Iacob, Mendy – V. Negru (Săndulescu ’65), Fl. Călin – Cojocnean (Martin ’70), Al. Coman, Buș – V. Balint (Milinceanu ’58).
Antrenor: Ionel Ganea

Dinamo: Marc – Fai, Nedelcearu, Cordoș, S. Filip – Bărboianu, Boubacar – D. Rotariu (Gavrilă ’73), C. Matei (Grecu ’82), V. Lazăr – Bilinski (Alexe ’57).
Antrenor: Flavius Stoican

Publicat: 27 09. 2014, 23:30
Actualizat: 27 09. 2014, 23:43