Stoican regretă eliminarea de la Ploiești și anunță ieșirea din criză: „Am trecut peste șocul cu Steaua”

• Petrolul scoate a treia remiză consecutivă în campionat (Petrolul – Dinamo 2-2) și a patra de la venirea lui Răzvan Lucescu (inclusiv egalul din Cupă, Petrolul – Astra 0-0).
  • De partea cealaltă, Dinamo și-a revenit din pumnii Stelei și a smuls un egal la Ploiești, într-un meci în care oaspeții au cerut două penalty-uri refuzate de arbitrul Radu Petrescu.

Flavius Stoican a fost eliminat la finalul primei reprize, după mai multe proteste la adresa arbitrilor. Antrenorul lui Dinamo a declarat că regretă ieșirea și că nu este în măsură să comenteze arbitrajul. Stoican este convins că Dinamo a trecut peste șocul cu Steaua

„Am trăit meciul la intensitate maximă, voiam să le ținem piept celor de la Petrolul. Au calitate și mă refer în special la Albin, un jucător foarte tehnic. Îmi pare rău pentru ceea ce am făcut, nu mă caracterizează, indiferent de ce greșeli au fost făcute. Nu sunt în măsură să comentez arbitrajul, am trăit la intensitate maximă. Eu trebuie să mă corectez și nu trebuie să am asemenea ieșiri. Așa cum eu îmi analizez greșelile propriei echipe, nu este normal să analizez greșelile arbitrilor. Ceea ce am făcut… așa am simțit la momentul respectiv, nu am făcut voit”, a declarat Stoican la Digi Sport.

Stoican: „Am trecut peste șocul cu Steaua”

„Am trecut peste șocul cu Steaua, am întâlnit o echipă bună. Am revenit în joc. Îi felicit pe băieți, pentru că am trecut peste momente dificile. Orice punct contează pentru noi, ne batem până la sfârșitul campionatului pentru locul patru”, a mai spus antrenorul lui Dinamo.

Petrolul Ploiești a terminat la egalitate, duminică, pe teren propriu, scor 2-2 (2-1), cu formația Dinamo București, într-un meci din etapa a XXV-a a Ligii I. Golurile gazdelor au fost marcate de Albin ‘4 din penalti și ’34, în timp ce pentru oaspeți au înscris Bărboianu ’10 și Guilherme ’53 autogol.

Petrolul Ploiești: Pecanha – Beța, Hoban, Geraldo, Guilherme – Mustivar (Romario ’76), De Lucas – Priso (Zicu ’57), Albin, Fernandez (Tamuz ’70) – Camara. Antrenor: Răzvan Lucescu.

Dinamo București: Naumovski – Bărboianu, Ad. Popa II, D. Grigore, Grecu – Șerban, Elton – D. Rotariu (Thomas ’70), V. Lazăr, Filip (Velici ’84) – Bilinski (Boubacar ’60). Antrenor: Flavius Stoican.

Cartonașe galbene: Beța ’63, Camara ’79, Zicu ’89, Geraldo ’90+2 / Șerban ’67, Naumovski ’79.

Arbitri: Radu Petrescu (central) – Sebastian Gheorghe, Ovidiu Artene (asistenți) – Paul Unimătan, Iulian Călin (asistenți suplimentari) – Mircea Grigoriu (rezervă).

Observatori: Nicolae Grigorescu, Romulus Chihaia.

La meciul de la Ploiești au asistat aproximativ 14.000 de spectatori, dintre care 400 de fani dinamoviști.

Antrenorul dinamovist Flavius Stoican a fost trimis în tribune, în minutul 45+2, după ce a intrat pe teren și a protestat vehement cerând un penalti pentru formația sa. Inițial, Stoican nu a dorit să urce în tribună, iar partida a fost întreruptă aproximativ două minute.

Publicat: 30 03. 2014, 22:59
Actualizat: 30 03. 2014, 23:17