Stelistul care i-a lăsat pe elvețieni fără cuvinte: „A fost extraordinar! Am înțeles de ce e numărul unu.” Antrenorul lui Zurich, despre meci

Steaua – FC Zurich 1-1. Vicecampioana rămâne ultima în Grupa L și după a treia etapă, după ce a obținut un singur punct din confruntarea cu FC Zurich. Golobovic a deschis scorul în minutul 63, cu primul său gol în tricoul Stelei, dar Kone a restabilit egalitatea cu cinci minute înainte de final.

„Niță? Extraordinar!”

Tehnicianul lui FC Zurich, Uli Forte, s-a declarat mulțumit de prestația echipei sale, dar a precizat că jucătorii săi trebuie să rămână concentrați pentru a avea o șansă la calificare. Forte l-a remarcat pe Florin Niță, după ce portarul Stelei a avut mai multe invervenții spectaculoase în fața atacanților adverși.

„Până acum am avut niște meciuri foarte bune, dar mai sunt multe partide de jucat. Trebuie să ne ținem picioarele pe pământ și să continuăm tot așa. Voi românii îl știți pe Sadiku după Euro. Da, este un jucător foarte bun și foarte util pentru noi. Chiar dacă avem rezultate bune acum, avem nevoie de el în echipă și așteptăm să revină.

Cred că mai ales în prima repriză ar fi trebuit să intrăm în avantaj pentru că am ratat ocazii foarte mari. Steaua a avut un portar extraordinar, da, cu trei-patru intervenții foarte bune în ambele reprize. Este și foarte rapid și am văzut de ce e numărul unu la Steaua.

Steaua trebuie să câștige la Zurich acum, normal, dar noi jucăm acasă și avem susținerea fanilor„, a declarat Uli Forte imediat după meci, la Sport.ro.

Publicat: 20 10. 2016, 22:27
Actualizat: 21 10. 2016, 09:39