Steliștii om cu om. Apărarea a șomat, atacul s-a distrat cu „jaloanele” Chiajnei. Cum s-au descurcat campionii înainte de meciul cu Dinamo

• Szukala acuză dureri la genunchiul drept, iar Latovlevici la glezna stângă

Steaua a învins, din nou, la scor (4-1) formația Chiajna, de această dată în deplasare. Într-un meci în care adversarul direct n-a fost decât un „sparring partner”, înainte de jocul de sâmbătă cu Dinamo, campionii s-au înghesuit să dea gol.

Tătărușanu – n-a fost deloc întrebuințat de adversari. A primit un gol în prelungiri din careul de 6 metri, după eroare de marcaj a lui Keșeru, dar și lui i se poate imputa faptul că n-a ieșit să blocheze.

Varela – aport ofensiv zero, și-a făcut treaba doar în apărare.

Szukala – a fost mai mereu ultimul apărător al Stelei, nu s-a complicat atunci când s-a aflat în posesia balonului, dar s-a accidentat cu zece minute înainte de terminarea partidei. Din acel moment, Steaua a fost nevoită să evolueze cu un om mai puțin pe teren pentru că Reghecampf epuizase schimbările încă din minutul 51. Acuză dureri la genunchiul drept.

Gardoș – a dat dovadă de anticipație, imposibil de depășit și în duelurile unu la unu. De la el a plecat construcția fazelor ofensive. Bucuria defensivei steliste a fost că adversarii nu au exercitat nicio presiune.

Latovlevici – s-a limitat doar la sarcinile din defensivă, s-a accidentat apoi în minutul 51 și a fost înlocuit cu Pîrvulescu. Acuză o lovitură la glezna stângă, dar va putea juca împotriva lui Dinamo.

Pintilii – căpitanul stelist a jucat bine, a recuperat destule mingi și a avut un aport bun și pe faza ofensivă. A terminat meciul ca fundaș central, luându-i locul accidentatului Szukala.

Prepeliță – a început bine partida, i-a pasat excelent lui Chipciu la primul gol, dar treptat a început să dispară din joc

Popa – a alergat destul de mult, tactic a evoluat foarte bine și i-a pasat decisiv lui Piovaccari la ultimul gol. A ratat o bună ocazie în minutul 21, când s-a aflat singur cu portarul.

Stanciu – îi e mai ușor să marcheze din lovitură liberă, decât din penalty! Putea realiza dubla dacă înscria de la 11 metri (min 89). A alergat mult, a fost prezent în joc, a și obținut penalty-ul din care Sânmărtean a marcat.

Sânmărtean – a jucat în banda stângă, în locul lui Tănase și a fost din nou omul cu pase bune pentru coechipierii săi. De la el a plecat faza golul lui Chipciu, continuată bine de Prepeliță. A fost schimbat la pauză pentru a fi menajat în perspectiva meciului cu Dinamo. Până acum, în toate cele trei meciuri jucate pentru Steaua, el n-a dat de niciun adversar care să-i pună probleme.

Chipciu – îi priește postul de cel mai avansat jucător al Stelei, a deschis scorul cu o execuție frumoasă, ridicând mingea peste portar. A fost schimbat la pauză din același considerente ca și Sânmărtean.

Keșeru – jocul apatic al adversarilor i-a permis să intre în acțiune. Și-a creat două ocazii, ambele încheiate cu șuturi pe lângă poartă. În minutul 67 a primit galben pentru simulare, după ce a încercat să obțină un penalty. L-a scăpat pe Papasterianos din marcaj, la unicul gol marcat de Chiajna.

Pârvulescu – nu a avut probleme cu adversarii

Piovaccari – a obținut un penalty pe care Stanciu l-a ratat și a marcat după ce s-a infiltrat în careu pe dreapta. A alergat mult, de multe ori chiar în bandă, după ce făcea schimb de locuri cu Popa.

Publicat: 25 02. 2014, 08:32
Actualizat: 25 02. 2014, 08:33