Steliștii nu mai au NICIUN dubiu: E ANUL LOR!** Asta nu s-a mai întâmplat în DERBY de când Reghe era jucător la Steaua! Ce au reușit Rusescu & Co

Steaua s-a impus în „eternul derby” cu Dinamo, scor 3-1, după un meci în care a atacat aproape non-stop, dar și-a adjudecat toate cele trei puncte abia pe final.

După victoria de aseară, Steaua are un avans de 10 puncte față de Vaslui și 13 față de CFR Cluj și Dinamo, iar steliștii simt că nimic nu îi mai poate opri din drumul spre titlu.

După o primă repriză terminată de Dinamo în avantaj, grație golului lui Marius Alexe, steliștii au jucat totul pe cartea atacului în repriza secundă și au revenit pe tabelă prin golurile marcate de Rusescu (’63, ’85) și Szukala (’87).

Practic, Steaua  a reușit să întoarcă scorul după pauză, iar acest lucru nu se mai întâmplase în confruntările directe de mai bine de 13 ani. Mai exact de pe 14 aprilie 1999 nu se mai întâmplase ca un meci Steaua – Dinamo să se tranșeze după un scenatriu „unu pauză, doi final” sau invers.

În 1999, cele două formații se întâlneau în Cupa României, iar Steaua reușea să se impună cu 2-1 în Ștefan cel Mare, după o primă repriză dominată copios de Dinamo, dar încheiată doar cu un avantaj minim.

Publicat: 05 11. 2012, 19:42
Actualizat: 05 11. 2012, 19:43