Steliștii au spart conducta. Steaua – Mediaș 3-0. Vâlceanu, debut cu gol

• SteauaGaz Metan Mediaș 3-0. Keșeru, Piovaccari și debutantul Vâlceanu (16 ani) au marcat cele trei goluri prin care roș-albaștrii își văd liniștiți de drumul lor către titlul cu numărul 25.

Pe o vreme tocmai bună pentru fotbal, Steaua a întâlnit în această seară, pe stadionul din Ghencea, o echipă care a clacat prea devreme pentru a i se atribui cuvântul „incomodă”. Un scor de 3-0 sec administrat de campioana României.

Totuși, tehnicianul ardelenilor, Cristian Dulca, a apelat la un clasic 4-4-2 și asta merită remarcat, pentru că în fieful Stelei, nu multe formații din Liga 1 au îndrăznit să se prezinte cu doi atacanți. Însă calcule hârtiei fostului rapidist au fost date repede peste cap de o defensivă șubredă, timorată și greoaie. Iar Steaua a deschis scorul pe fondul unor astfel de erori. În minutul 13, Iancu a centrat bine de pe stânga, Muth a luftat, mingea s-a scurs la Popa, care a retrimis în mijlocul careului, de unde Keșeru n-a iertat. 1-0 și deja Steaua se năpustea asupra adversarului în dorința ei de a marca din nou. Piovaccari (14 și 27) și Keșeru (17) au avut golul în picior, dar fie au fost impreciși la finalizare, fie Pleșca a parat.

De remarcat pasa filtrantă a lui Keșeru din minutul 30, care l-a lăsat singur cu portarul pe Piovaccari, dar acesta a tras în Pleșca. Gaz Metan a încercat să construiască prin tehnicii Ciprian Petre și Bawab, iar ultimul a reușit o fază superbă în minutul 34, când a driblat mai mulți steliști la marginea careului, i-a ascuns mingea lui Szukala exact ca în fotbalul jucat în sală, dar a tras prea slab pentru a-l învinge pe Tătărușanu. Prima repriză s-a încheiat cu un avantaj de un gol pentru Steaua, care l-a avut pe Keșeru drept „choux a la creme”.

Reghecampf s-a lămurit repede de evoluția lui Iancu
În repriza a doua, Iancu s-a întâlnit și mai rar cu mingea, a dat senzația că e pe role, iar asta l-a enervat pe Reghecampf, care încă din minutul 47 i-a făcut semn lui Prepeliță să se pregătească să intre. Schimbarea s-a produs 7 minute mai târziu. Piteșteanul și-a reluat locul lângă Pintilii, iar Sânmărtean a trecut mijlocaș stânga. Steaua a continuat să aibă posesie și să rateze ocazii bune, așa cum Piovaccari a avut în minutul 60, când Pleșca a salvat providențial un șut tare al italianului. Insistența golgheterului stelist a fost răsplătită peste 6 minute, când la o fază asemănătoare l-a învins pe portarul celor de la Gaz Metan.

Vâlceanu gol din lovitură liberă, la debut
Liniștea se instalase deja în sufletele roș-albaștrilor. Minutele treceau numai în favoarea lor. Pleșca s-a remarcat drept cel mai bun fotbalist al echipei sale. El a parat excelent în două rânduri șuturile din minutul 71 ale lui Prepeliță și Varela. Fără vlagă, Gaz Metan Mediaș a trebuit să numere minutele rămase până la final pentru a scăpa doar cu aceste două goluri. Dar chiar în minutul 90, debutantul Vâlceanu le-a dat și al treilea gol, direct din lovitură liberă! 3-0 și mai bine ardelenii nu se mai prezentau.