Steaua se află pe locul 14 în lume în clasamentul IFHHS pe 2014. Lider este Real Madrid

Real Madrid, „Regina” Europei, a fost desemnată cea mai bună echipă din lume în 2014, potrivit anchetei realizate de Federația Internațională de Statistică și Istorie. Steaua figurează pe un onorant loc 17, înaintea unor cluburi uriașe.

După ce aseară a fost, prin jucătorii ei, protagonista galei decernării Balonului de Aur (Ronaldo a câștigat trofeul, Sergio Ramos, Kroos (a jucat în prima jumătate a anului la Bayern) și Di Maria (s-a transferat la United în vară) au făcut parte din echipa ideală, iar James Rodriguez a primit trofeul Pușkaș), Real a mai primit o distincție importantă.

Cu 381 de puncte, Federația Internațională de Statistică și Istorie o situează pe gruparea de pe Bernabeu pe primul loc în topul cluburilor de fotbal din 2014, în fața lui Bayern și Atletico Madrid. Anul trecut, „galacticii” au câștigat Cupa Spaniei, Liga Campionilor, Supercupa Europei și Campionatul Mondial al cluburilor.

Surprinde în top poziția Stelei (17), una extrem de onorantă, în condițiile în care devansează formații uriașe. Manchester City (campioana Angliei), San Lorenzo (finalista Campionatului Mondial al cluburilor), Inter, Milan sau Manchester United sunt sub campioana României.