Steaua fără colțuri. Și fără colți. Campioana a pierdut după 10 ani cu CFR, scor 0-2, în urma unui meci în care nu a avut vreo ocazie importantă de gol

• Vitor Bruno și Păun au fost marcatorii primei victorii a echipei clujene, în fața Stelei, din 2005 încoace, 2-0 (1-0).
  • Echipa lui Rădoi a jucat lamentabil la Cluj și nu și-a creat nicio ocazie importantă de gol.

Zece ani de frustrare adunaseră spectatorii CFR-ului în confruntările cu Steaua. Echipa lor a fost, între timp, campioană de trei ori, dar tot nu s-au putut bucura după un succes contra celei mai galonate echipe din România. Au fost 20 de meciuri, din 2005 încoace, după care doar steliștii au zâmbit. Asta li s-a transmis și jucătorilor actuali, care întâlneau o echipă a Stelei, parcă cel mai puțin strălucitoare, dintre toate echipele ultimelor 10 ani. Stadionul din Gruia n-a mai fost arhiplin la jocul cu Steaua, cum era altădată și parcă nici tensiunea nu s-a mai simțit. Cuminți și înfrigurați, spectatorii clujeni au privit în teren două echipe la fel de cuminți în prima jumătate de oră a jocului de sub Feleac.

30 de minute, o singură ocazie

Steaua a venit la Cluj să schimbe cumva impresia proastă lăsată la Baia Mare și a dat, de această dată, peste un teren bun, dar asta nu a ajutat deloc atacul campioanei. În ziua de Halloween, CFR s-a deghizat în echipă mic[ și a acceptat cuminte atacurile Stelei, pentru ca apoi să-și dea jos „mantia” și să-și scoată „colții”, pe contraatac. Primele 30 de minute nu merită relatate, ele arătând doar lipsa de idei și soluții în atac, ale ambelor echipe. Șutul ratat al lui Rîpă a fost singurul care a mai încălzit, cât de cât, atmosfera în Gruia (17).

Gol desprins din tiki-taka

În timp ce Steaua se chinuia să găsească un culoar spre poartă, CFR a realizat faza meciului, în minutul 31. Un contraatac desprins parcă din DVD-urile de la cursurile de antrenor a dus mingea din preajma careului CFR-ului, în poarta Stelei, după 9 pase succesive, cu 8 autori diferiți. A marcat Vitor Bruno, portughezul de care râdeau suporterii la venirea la CFR, pe motiv că ar fi fost supraponderal, la o fază în care tușierul n-a observat offside-ul discret din care a marcat mijlocașul (31).

Steaua nu s-a trezit din letargie și n-a fost mai competentă în atac nici după gol. Clujenii puteau chiar să intre cu două goluri avantaj la pauză, dar șutul lui Petrucci a fost deviat din drumul spre gol de Toșca, după ce Nouvier îl pierduse pe Rîpă, undeva pe drum (42).

La pauză, Rădoi a încercat să dinamizeze atacul, prin introducerea lui Tade pe terenul atât de cunoscut ivorianului, dar atacantul a fost, în majoritatea timpului, izolat între fundașii CFR-ului. Întâmplarea a caracterizat jocul de atac al Stelei și în finalul partidei, iar letargia campioanei a mai fost o dată taxată. Tiago Lopez a trimis a doua centrare de gol, iar Păun a reușit să marcheze, după o preluare, în careul mic (81).

CFR reînvață să se bucure după un meci cu Steaua, o campioană care a arătat mai blazată și mai inofensivă ca niciodată, în ultimii 10 ani.

Publicat: 01 11. 2015, 22:44
Actualizat: 01 11. 2015, 22:45