Steaua a fost amendată cu 33.000 de lei după incidentele de la derby-ul cu Dinamo

Jandarmeria Capitalei a sancționat clubul F.C. Steaua București cu amendă în valoare de 33.000 de lei pentru neîndeplinirea obligațiilor ce-i revin conform legii, cu ocazia meciului de fotbal Steaua – Dinamo, din 10 aprilie, de pe Arena Națională, potrivit unui comunicat oficial remis MEDIAFAX.

Potrivit Jandarmeriei Române, Steaua București nu a respectat o prevedere legală, și anume „să nu permită accesul persoanelor care au asupra lor făclii, torțe, artificii, petarde, materiale explozive, incendiare sau fumigene…și să asigure personalizarea tuturor documentelor de acces la competițiile și jocurile cu grad ridicat de risc, prin inscripționarea pe acestea a numelui și prenumelui spectatorilor”.

Mai multe petarde au explodat în fața peluzei steliste, fapt ce l-a determinat pe arbitrul Alexandru Tudor să întrerupă jocul timp de un minut în prima repriză. În minutul 22, mai multe materiale pirotehnice aruncate din peluza ocupată de steliști au aterizat în spatele porții apărate de Cerniauskas (Dinamo). Căpitanul Stelei, Fernando Varela, a făcut apel la fani, care s-au liniștit, iar partida a fost reluată.

Jandarmii bucureșteni au mai aplicat și 15 sancțiuni contravenționale în cuantum total de 2310 lei pentru participare la scandal în incinta arenei sportive, consum de băuturi alcoolice sau pătrunderea în arena sportivă în stare de beție, iar 9 persoane au primit sancțiunea complementară de interzicere a accesului în arenele sportive pe o perioadă cuprinsă între 6 luni și 1 an.

Steaua București a remizat, duminică, scor 1-1, în meciul jucat pe Arena Națională cu Dinamo București, din etapa a șasea din play-off-ul Ligii 1.

Sursa: MEDIAFAX

Publicat: 11 04. 2016, 16:51
Actualizat: 11 04. 2016, 16:58