Steagul lui Răzvan: sus-jos!

Cu Răzvan Lucescu în tribună și Dinu Gheorghe pe bancă, la FC Brașov lucrurile nu mai stau la fel de bine ca în situația inversă și, evident, firească.

Suspendat, dar gâdilat în orgoliu de interesul federației pentru el, Lucescu junior a privit neputincios cum Steagul „confecționat” de el se ridică și coboară oscilant în fața unei condamnate la retrogradare. În prima repriză, Otopeniul a fost praf. Nicio ocazie, niciun șut la poartă. Doar Vali Negru s-a evidențiat, strigându-le un hotărât „Lăsați-mă în p… mea” unor spectatori care-l îndemnau să atace mingea. După câteva ocazii ratate, Brașovul a înscris prin Cătălin Munteanu și părea stăpână pe situație. Inclusiv după pauză, când Surdu a ratat de puțin desprinderea. Păcatele din atac s-au spart în capul apărării, unde Rui Duarte a bâjbâit penibil o minge banală în tușă, Constantin i-a furat-o și a construit faza golului egalizator, reușit de Lazic. Încă o comicărie defensivă a întors scorul și CS Otopeni avea 2-1 în fața revelației căzute în genunchi. Putea fi chiar 3-1 dacă Drăghici nu șuta peste poartă, singur cu Coman (89). S-a terminat însă 2-2, deoarece fotbalul i-a pedepsit și pe ilfoveni. Abrudan a marcat din careul mic, pecetluind un rezultat prin care Brașovul a pierdut două puncte.

Publicat: 09 04. 2009, 08:52
Actualizat: 09 04. 2009, 08:59