Spray cu Gaz paralizant:** Gaz Metan – Viitorul 4-1! Bawab și Llullaku au reușit câte o „dublă”

Bawab și Lullaku, fiecare cu o dublă,  au zdrobit Viitorul în primele 30 de minute ale partidei cu Viitorul

Gaz Metan merge perfect acasă cu Mulțescu pe bancă, ardelenii având șase  puncte din șase de la reluarea returului

Pentru echipa lui Hagi a marcat Chițu, omul chemat Pițurcă, în iarnă, la națională

Medieșenii s-au grăbit să afirme că meciul cu Viitorul e mai important decât cel cu Steaua, iar pentru a nu trece totul la capitolul clișeu, șefii Gazului au promis o primă dublă pentru victoria cu echipa lui Hagi. Echipa lui Mulțescu a înțeles oportunitatea și a netezit drumul spre casierie încă din primele 30 de minute, atuinci când Bawab și Lullaku au desființat apărarea Viitorului. Iordanianul a marcat după doar patru minute, cu capul, după un corner, iar apoi Markovic și Radovic au avut o dublă ocazie (12).

A venit rândul lui Lullaku să-l copieze pe Bawab, din centrarea lui Avram (18). Jumătatea de oră în care Viitorul nu a contat în meci s-a încheiat cu golul aceluiași albanez , pe un contraatac fulger (30). 3-0 și pe copiii lui Hagi i-a mai salvat doar norocul,  după ce Nicandro a nimerit bara la faza următoare (32). Onaoarea constănțenilor a fost spălată de Chițu care a înscris din pasa lui Alibec (39).

Partea secundă a trecut fără mari ocazii, până în prelungiri, atunci când Bawab a luat o minge de unul singur, a intrat în careu și a făcut 4-1.

Echipele de start:

GAZ METAN: Greab – Radovic, Trtovac, Markovic, C. Petre – V. Negru, Nicandro – R. Avram, Eric, Lullaku – Bawab

Rezerve: Gurincu, Buzean, Frăsinescu, Fl. Dan, Todea, C. Gheorghe, D. Roman

VIITORUL: Buzbuchi – Toșca, Puțanu, Bejan, Bălașa – Cîrstocea, Al. Lazăr, Vaștag – N. Dică – Chițu, Alibec

Rezerve: Vîtcă, Țîru, Tîrnovan, Mladen, Nikolov, Gavra, Mitriță

Arbitru: Lucian Rusandu; Asistenți: Marius Nicoară și Dragoș Iliescu