Speranțe deșarte la Craiova. Minunea a durat 89 de minute în Banat. Iașiul a fost condusă cu 2-0 la Timișoara, dar a revenit pe final și s-a calificat în Europa League

Craiovenii mai aveau speranțe de a prinde Europa League în ultima etapă cam cât mai au încredere în promisiunile de performanță ale conducătorilor echipei. „Universitatea are un lot foarte bun și este favorită să câștige play-out-ul” dixit Felix Grigore, sfidând și inteligența microbiștilor și statistica, Craiova fiind surclasată în deplasările de la Iași și Cluj în derby-urile pentru locul 7. Mogoșanu a avut nu mai puțin de 7 juniori pe foaia de joc, dar nici Jerry Gane nu s-a putut lăuda cu mai mult de trei rezerve la ultimul meci al Petrolului în Liga I.

Herghelegiu și-a adjudecat prima repriză a meciului de pe „Extensiv” cu două reușite de atacant veritabil, reluări dintr-o bucată la centrările perfecte venite de la Măzărache și Surugiu. Acesta din urmă, în vârstă de 26 de ani, a debutat pentru CS Universitatea, după ce în trecut uvoluase și pentru defuncta FCU.

După assist-ul dat lui „Herghe”, Surugiu putea să-și treacă în cont și prima reușită în Liga I, dar reluarea sa din voleu a trecut peste poartă.

Repriza a doua de la Craiova s-a jucat doar cu gândul la meciul de la Timișoara. Oltenii au mai sperat la locul de Europa League, dar minunea nu s-a întâmplat, fiindcă moldovenii aveau să întoarcă rezultatul în finalul meciului și vor evolua în cupele europene.

Suporterii Craiovei i-au premiat pe Bancu și Zlatinski

Gruparea de fani craiova-maxima.ro i-a premiat înainte de meci pe trei dintre jucătorii echipei favorite. Mijlocașul Nicușor Bancu a primit trofeul „MVP-ul sezonului”, căpitanul echipei, Hristo Zlatinski, a fost premiat pentru cel mai frumos gol, cel din meciul cu CFR Cluj, iar portarul Laurențiu Popescu (19 ani), a primit distincția „debutul anului”. Ciudată a fost și alegerea conducătorilor echipei craiovene de a-l programa pe Nicușor Bancu să-și scoată tija din piciorul la care a suferit dublă fractură, chiar înaintea meciului cu Petrolului, în loc să mai aștepte câteva zile, până la finalul sezonului.

Publicat: 29 05. 2016, 19:00
Actualizat: 30 05. 2016, 12:06