Speranța moare ultima!**

Formația Gaz Metan Mediaș a câștigat, scor 3-1, partida susținută, sâmbătă, pe teren propriu, în fața echipei Gloria Bistrița, în cadrul etapei a XXXII-a a Ligii I.

Golurile victoriei gazdelor au fost marcate de Bud ‘4, ’71 și Grillo’12, în timp ce golul oaspeților a fost reușit de Ciucă ’89. În minutul 4, atacantul echipei din Mediaș, Cristian Bud, a reușit să marcheze cu o lovitură de cap de la cinci metri, după o centrare venită de pe partea dreaptă. În minutul 12, fundașul dreapta al gazdelor, Grillo, a transformat în gol o centrare venită de pe partea stângă de la Eric de Oliveira. În minutul 71, Hoban a trimis un șut de la marginea careului de 16 metri al echipei bistrițene, dar mingea a fost respinsă de portarul Albuț până la atacantul Bud, care a marcat golul trei al gazdelor. În minutul 89, fudașul echipei oaspete, Ciucă, a reușit să marcheze cu o lovitură de cap de la șase metri după o centrare venită dintr-o lovitură liberă.

Cartonașe galbene: Dudiță ’24, Nohai ’41, Kubala’ 65, Pârvulescu ’88 / Miclăuș ‘7, Borbely ’69.

Meciul de la Mediaș a fost condus de o brigadă din Grecia, formată din Anastasios Kakos (central), Dimitris Goukos și Konstantinos Vlachos (asistenți), în timp ce arbitrul de rezervă a fost Ovidiu Hațegan. Observatorii acestui joc au fost Ioan Mureșan și Dumitru Mihalache.

La meciul de la Mediaș au asistat aproximativ 3.000 de specatori.