Sparge Craiova ghinionul? Oltenii n-au câștigat niciodată pe terenul FCSB-ului! Rezultatele care îi dau speranțe lui Vintilă | SPECIAL

Meciul dintre FCSB și Universitatea Craiova se joacă duminică, 8 martie, ora 20.30, pe Arena Națională, iar oltenii lui Corneliu Papură vor încerca să spargă ghinionul.

Universitatea Craiova n-a câștigat niciodată pe terenul FCSB-ului

FCSB a primit vizita celor de la Universitatea Craiova de 9 ori până acum, iar formația finanțată de Gigi Becali este neînvinsă pe teren propriu în meciurile jucate împotriva oltenilor lui Mihai Rotaru, iar rezultatele îi dau speranțe lui Bogdan Argeș Vintilă, chiar dacă vicecampioana României nu trece printr-o perioadă foarte bună.

FCSB poate spera la o victorie în fața celor de la Universitatea Craiova, chiar dacă în 6 meciuri oficiale jucate în 2020 a adunat doar cinci puncte, toate acestea deoarece roș-albaștrii sunt neînvinși pe teren propriu de gruparea din Bănie. Vicecampioana României a câștigat 8 din cele 9 meciuri în care a fost gazdă cu Universitatea Craiova.

Un singur punct au câștigat oltenii pe terenul FCSB-ului

Oltenii au câștigat o singură dată un punct pe terenul FCSB-ului, pe 3 iulie 2017, atunci când partida dintre cele două rivale la titlu s-a terminat la egalitate, scor 1-1. Alexandru Băluță deschidea scorul pe Arena Națională în minutul 28, iar Harlem Gnohere reușea egalarea după pauză, în minutul 62.

Din echipa care a luat un punct pe Arena Națională în fața FCSB-ului făceau parte jucători precum Alexandru Mitriță, Gustavo Vagenin, fotbalist care va reveni la Universitatea Craiova zilele acestea, Alexandru Băluță, Vladimir Screciu și Hristo Zlatinski.

Rezultatele din meciurile FCSB – Universitatea Craiova:

• FCSB – Universitatea Craiova, scor 2-0 (22.12.2019)
  • FCSB – Universitatea Craiova, scor 3-2 (31.03.2019)
  • FCSB – Universitatea Craiova, scor 3-2 (24.02.2019)
  • FCSB – Universitatea Craiova, scor 2-0 (9.04.2018)
  • FCSB – Universitatea Craiova, scor 1-1 (3.07.2017)
  • FCSB – Universitatea Craiova, scor 3-0 (13.05.2017)
  • FCSB – Universitatea Craiova, scor 2-1 (2.10.2016)
  • FCSB – Universitatea Craiova, scor 2-0 (6.12.2015)
  • FCSB – Universitatea Craiova, scor 3-1 (2.08.2014)

Meciul dintre FCSB și Universitatea Craiova va avea loc duminică, 8 martie, de la ora 20.30, pe Arena Națională, în etapa a doua din play-off-ul Ligii 1. Partida va fi transmisă de Telekom Sport, Look TV și Digi Sport, iar cele mai importante faze vor fi LIVE TEXT pe Prosport.ro.

Publicat: 02 03. 2020, 09:30