Sorin Cârțu, fericit după victoria cu FCSB: „Așa se joacă! Andrei Vlad trebuia să o comită!”. Ce spune despre eliminarea lui Vătăjelu și prestația arbitrului Istvan Kovacs | VIDEO EXCLUSIV ProSport Live

This browser does not support the video element.

Vezi galeria foto - 14 poze

Sorin Cârțu, președintele clubului Universitatea Craiova, a vorbit în exclusivitate în cadrul emisiunii ProSport Live despre victoria obținută în fața rivalei FCSB, scor 2-0.

Universitatea Craiova și FCSB s-au întâlnit în etapa a patra din play-off-ul Ligii 1, pe Stadionul „Ion Oblemenco”, din Bănie, iar oltenii au învins cu scorul de 2-0, după golurile marcate de către Alex Cicâldău, în minutul 38, respectiv Dan Nistor, în minutul 63.

Universitatea Craiova a rămas în inferioritate numerică încă din minutul 54, când Bogdan Vătăjelu a văzut al doilea cartonaș galben și a fost eliminat de către arbitrul Istvan Kovacs.

Sorin Cârțu, la ProSport Live, după Uninversitatea Craiova – FCSB 2-0

„Așa se joacă! În momentul în care joci 10 contra 11, faci un 4-4-1, așa cum a făcut, așa se face și eventual încerci un contraatac. Unitatea echipei s-a văzut foarte mult, mai ales după ce a fost eliminat Vătăjelu. Al doilea e gol de portar, dar trebuia să facă golul ăla, pentru că a apărat un penalty la meciul trecut (n.r. Andrei Vlad – portar FCSB). Acum trebuia să o comită și a comis-o.

Deocamdată, suntem într-un grafic bun, acela de două puncte pe meci. Trebuie să batem Clinceniul, suntem favoriți, trebuie să învingem și, la momentul respectiv, se vede altcumva obiectivul.

A fost ușoară eliminarea, dar Kovacs a arbitrat sub influența presiunii care se pune asupra lui, că nu îl vrea FCSB că e împotriva lor… Sunt strategii de tipul ăsta și nu avem ce să facem”, a spus Sorin Cârțu, imediat după meci, la ProSport Live.

În urma victoriei cu FCSB, Universitatea Craiova s-a apropiat la două puncte de rivala din Capitală. După cele patru etape disputate în play-off-ul Ligii 1, CFR Cluj este lider, cu 41 de puncte, FCSB este pe locul secund, cu 39 de puncte, iar Universitatea Craiova ocupă locul al treilea, cu 37 de puncte.

Publicat: 29 04. 2021, 21:54
Actualizat: 30 04. 2021, 00:41