Sorin Cârțu își scoate pălăria în fața lui Laurențiu Reghecampf, după Farul – Universitatea Craiova: „A avut o reacție de domn! M-a lăsat mască”

Laurentiu Reghecampf (S) si Sorin Cartu (D) in timpul conferintei de presa care a avut loc la stadionul Ion Oblemenco , marti 27 iulie 2021 . REMUS BADEA / MEDIAFAX FOTO
Vezi galeria foto - 9 poze

Sorin Cârțu, președintele clubului Universitatea Craiova, s-a declarat mulțumit pentru victoria cu Farul Constanța și și-a scos pălăria în fața antrenorului Laurențiu Reghecampf.

Partida dintre Farul Constanța și Universitatea Craiova s-a disputat sâmbătă seară, la Ovidiu, în cadrul etapei a cincea din play-off-ul Ligii 1, iar oltenii s-au impus cu scorul de 3-0, după golurile marcate de către Jovan Markovic, în minutele 15 și 45+2, respectiv Ștefan Baiaram, în minutul 38.

În minutul 49 al acestei partide, Laurențiu Reghecampf a fost trimis în tribună, după ce a protestat la adresa arbitrului Cătălin Popa.

După meci, antrenorul oltenilor și-a recunoscut greșeala, iar Sorin Cârțu a apreciat gestul lui Laurențiu Reghecampf.

„Ghinion că nu a fost scorul mai mare sau cum? Lasă că noi suntem mulțumiți.

(n.r. Îl sancționați pe Laurențiu Reghecampf?) Eh, vedem asta. A avut o reacție de domn și de antrenor care e responsabil, cum a dat declarația (n.r. după meci, când și-a prezentat scuzele pentru arbitru). Și pe mine m-a lăsat mască. Eu nu prea mă scuzam când făceam d-astea.

Se joacă returul, dacă se termină meci egal. Cel mai bine ar fi un meci egal. Dacă bate CFR, se duce la opt puncte de FCSB, la nouă puncte de noi, greu să mai… Dacă mâine e egal, de ce să mă gândesc doar la una (n.r. titlu sau Cupa)? Le vreau pe amândouă.

Noi nu vindem jucători. Mi se pare prea tânăr să îl dăm acolo (n.r. pe Jovan Markovic). Nu discutăm deocamdată despre o chestie ca asta. Nu eu decid”, a spus Sorin Cârțu, la Digi Sport.

„O fază de amatori din partea mea, sincer, la 3-0 pentru noi, la un fault asupra noastră. Îmi cer scuze pentru Cătălin, pentru că e un arbitru cu experiență care știe să gestioneze astfel de faze. Probabil o să mă pedepsesc singur, văd eu, îmi găsesc o pedeapsă” – Laurențiu Reghecampf, după meci

Publicat: 16 04. 2022, 23:12