Sorin Cârțu pune presiune după remiza cu Sepsi: „Așteptăm VAR! Trebuie să intrăm în lumea fotbalului civilizat”

Boubacar Fofana marcheaza un gol in poarta lui Mirko Pigliacelli in meciul de fotbal dintre Universitatea Craiova si Sepsi OSK Sfantu Gheorghe, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat pe Stadionul Ion Oblemenco din Craiova, luni 13 septembrie 2021. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 6 poze

Sorin Cârțu, președintele Universității Craiova, a analizat meciul cu Sepsi Sfântu Gheorghe și a dat de înțeles că așteaptă implementarea sistemului VAR în Liga 1.

Universitatea Craiova și Sepsi Sfântu Gheorghe s-au întâlnit pe Stadionul „Ion Oblemenco”, în cadrul etapei a opta din Liga 1, și au remizat, scor 1-1, după golurile marcate de către Fofana, în minutul 17, respectiv Gustavo, în minutul 32.

Tot Gustavo a ratat și un penalty în minutul 80, însă Sorin Cârțu s-a declarat mulțumit de prestația echipei lui Laurențiu Reghecampf, în ciuda rezultatului de egalitate.

Sorin Cârțu cere VAR după Universitatea Craiova – Sepsi Sfântu Gheorghe

Totodată, câteva decizii ale arbitrului l-au făcut pe Sorin Cârțu să își amintească despre faptul că echipelor din Liga 1 li s-a promis că în acest sezon, mai exact din play-off, vor beneficia de sistemul VAR.

„Acum ca rezultat, e amărăciune. Și situația asta cu penalty-ul… Nu mi-a displăcut ce a jucat echipa. Am fost mai dinamici și mai combinativi. Am avut și o echipă combativă. A dus jocul de multe ori în dueluri de unu la unu. Mi-a plăcut cum au stat în teren, cum au alergat, cum s-au bătut. Nu mi-a displăcut cum s-a mișcat echipa și cum a dus mingea în fața porții.

Au fost niște ocazii. Și Koljic, cu acea bară… Îmi place în continuare, e calitate de jucător. Am văzut și eu la pauză ambele faze de gol. Atât timp cât nu avem VAR, nici nu știi ce să mai spui, ce să mai susții. O să așteptăm iarna asta. Au promis că în play-off o să avem VAR. Trebuie să intrăm și noi în lumea fotbalului civilizat, unde rezultatul să nu mai fie comentat de nimeni.

Sunt niște arbitri care au intrat în instructaj. Nu știu, nu îi tragem noi la răspundere pe cei de la Federație. Acum când ne-am strâns toți… nu pot să își bată joc la nesfârșit. Mi s-a părut o partidă mult peste nivelul a ce se joacă în România. Era păcat să se fi stricat partida dacă o echipă era avantajată. Prima repriză s-a încheiat pe drept 1-1”, a spus Sorin Cârțu, la Digi Sport.

Publicat: 14 09. 2021, 08:23
Actualizat: 14 09. 2021, 08:24