Șoc în Giulești!

UTA a câștigat cu 3 la 2 împotriva Rapidului, care poate pierde poziția a treia împotriva celor de la Dinamo.

Giuleștenii au vrut să arate că pot juca un fotbal frumos și în lipsa unui obiectiv clar. I-au ajutat fotbaliștii arădeni, care au avut la rândul lor un țel: să-și dovedească faptul că Liga pe care o vor părăsi nu e totuși o pălărie prea mare.

Gazdele s-au apropiat ușor de poarta Mârne și în minutul 18 Boya a reluat imparabil cu capul, din 8 metri, în urma unei centrări a lui Bozovic. „Va fi 4-0!”, s-a auzit o voce din tribună. UTA nu a fost însă de acord iar Todea prinde poate șutul vieții și îl învinge pe Coman de la 25 de metri lateral stânga. Cu orgoliul rănit, rapidiștii au urcat apoi mai convingător în atac. Eforturile elevilor lui Rada au fost răsplătite, același Boya aducându-i din nou pe rapidiști în avantaj, chiar înainte de pauză.

La reluare, fiecare echipă își trece în cont câte o ocazie însă cei care reușesc să marcheze sunt oaspeții. UTA egalează, jucătorii se închină sporind regretele că de la anul vor juca în eșalonul secund. Și pentru ca surpriza să fie una completă, Ibeh închide tabela la un 2-3 nesperat.