Și tu, fiule?** Gaz Metan – Petrolul 0-1

După desele erori de arbitraj din această etapă, atenția la ultimul meci al rundei, Gaz – Petrolul (0-1), a fost mai mult pe arbitri.

Sub ochii lui Teodor Crăciunescu, ardelenii au dominat categoric prima repriză și numai neșansa a făcut ca trupa lui Pustai să intre la cabine fără să marcheze. Bawab (1) a dat startul la ratări, Frăsinescu și același Bawab au lovit bara în același minut (15), iar Markovic, din numai trei metri, nu a putut să bage mingea în poartă, spre disperarea lui Pustai (35). Actul secund a început la fel, Frăsinescu trimițând milimetric pe lângă bară (47).

Crăciunescu junior a ținut mai apoi să intre în prim-plan și a dat foarte ușor un penalty la un duel între Oprița și Markovic (60). Fostul atacant al Stelei a executat impecabil lovitura de pedeapsă și a deschis scorul. Ardelenii au mizat totul pe atac mai apoi, dar fără sorți de izbândă. 0-1 final, și Crăciunescu senior trebuie să își pună telefonul la încărcat. Are din nou de dat explicații pentru greșelile din arbitraj.

INFORMATIE
Cunoscut pentru temperamentul său calm, Cristian Pustai a protestat violent la penalty-ul acordat de Crăciunescu junior în minutul 60

INFORMATIE
Răzvan Pleșca a revenit între buturile Gazului după ce a stat pe bancă timp de cinci etape

Gaz Metan Mediaș: Pleșca – Frăsinescu, Fl. Lazăr, Markovici, Vukadinovici (Vitinho ’62) – Todea (Breeveld ’66), C. Petre – Avram (D. Roman ’81), Bawab, Pârvulescu – Bud. Antrenor: Cristian Pustai.

Petrolul Ploiești: Bornescu – M. Tudor (Străuț ’73), Petrovici, Melinte, P. Stoica – Enescu, Bărbulescu – Oprița, Fl. Dumitru, Stojimirovici (Buleică ’58) – M. Roman (Djurovici ’86). Antrenor: Valeriu Răchită.

Cartonașe galbene: Bărbulescu ’27, Enescu ’37, Bornescu ’90.

Arbitri: Teodor Crăciunescu (central) – Octavian Șovre, Dragoș Iliescu (asistenți) – Dan Monea (rezervă).

Observatori: Ioan Mureșan, Vasile Szobotka.

La partida de la Mediaș au asistat aproximativ 1.500 de spectatori, dintre care 25 de fani ploieșteni.